Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 22-10-09, 19:58
velocity Ο χρήστης velocity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 216
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην velocity
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα το ενυδρείο δεν είχε στρώσει, όπως φαίνεται εκ των υστέρων (αλλιώς δε θα είχε νιτρώδη, π.χ.).

Κι εγώ όταν έστρωσα το ενυδρείο (με αμμωνία) έριχνα νιτριβεκ, και έστρωσε σε 40 μέρες, όχι σε 1 βδομάδα ή 1-2 μέρες που λένε. Εγώ το θεωρώ μεγάλο παραμύθι πάντως...

Και μάλιστα αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες λέει ότι το ρίχνεις και σε λίγο διάστημα (1-2 μέρες ; ) βάζεις ψάρια. Μου ακούγεται σαν "κλασσική" περίπτωση στρωσίματος με ψάρια, όπου απλά βασανίζονται και όποιος αντέξει.
Εννοώ χρειάστηκαν 1 μηνας και 2 εβδομαδες περιπου για να στρωσει. μόνο τότε μέτρησα αμμωνία και ΝΟ2 0
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να υπαρχει η εξελιξη που αναφερθηκε...αλλα απο τις παραπανω περιπτωσεις βλεπω οτι οντως στην πρωτη περιπτωση υπηρχαν ετοιμα στρωμενα φιλτρα...και στη 2η εκανε το ιδιο διαστημα οπως και χωρις τα σκευασματα..
αρα και σε αυτες τις περιπτωσεις μαλλον δεν προσεφεραν τιποτα...
ψαχνω ακομη να βρω καποιον που τα σκευασματα να εκαναν αυτα που υποσχονται..δηλαδη γρηγορο στρωσιμο σε 2-3 μερες....
Δεν θα το στρώσει σε 2-3 μερες πιστεύω. το λέω επειδή εδώ και δυομιση εβδομάδες το ενυδρείο του μονομάχου δεν έχει στρώσει. και χρησιμοποιησα μεγάλη ποσότητα βιο νιτριβεκ. ίσως να χρειάζεται μεγάλη ποσότητα αμμωνίας για να αρχίσει να ενεργεί. Στο 60λιτρο μέτρησα νο2 και νο3 μετα απο τρεις μερες που εβαλα τα ψαρια (2 παπαγαλοψαρα και 2 σκατς). Στο ενυδρειο του μονομαχου η αμμωνία δεν ξεπερνα το 1 μγ/λ μεσα σε μια εβδομάδα. αλλα και να το ξεπερνα, δεν μπορω να την αφησω να ανεβει περισσοτερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη velocity : 22-10-09 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries