Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-10-09, 19:16
tolis18gr Ο χρήστης tolis18gr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2009
Περιοχή: ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή PH, kh στο πατο βοηθεια!

Γεια και χαρά σε όλους!
Είμαι σχετικά νέος στο χώρο του φυτεμένου ενυδρείου και πρόσφατα μόλις αποφάσισα να φτιάξω ένα nano ενυδρειάκι 20 λιτρων που είχα εδω και καιρό. Πήγα λοιπόν σε γνωστό κατάστημα να πάρω τα σχετικά για να το ετοιμάσω.
Επειδή στην περιοχή μου τα νερά ειναι αρκετά αλκαλικά (ph 7.5-8.0, kh 7, gh 14) αποφάσισα να το εξοπλίσω με της ADA το Amazonia 2 μιας και ήθελα να βάλω μέσα σχετικά δύσκολα φυτα και 2 ξύλα mopani μικρού μεγέθους.

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο βρίσκεται σε φάση στροσίματος και είναι φυτεμένο με pogostemon helferi, Hemianthus micranthemoides και cuba. Το πρόβλημα που έχω όμως έιναι οτι οι τιμές του νερού πέφτουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα (ph 5-5.5 kh 1, gh 2 μέτρηση με υγρά test της tetra) κάνω αλλαγή νερου 30% φτιάχνουν οι τιμές για μια ημέρα και την επόμενη είναι πάλι τα ίδια. Έχω αποσυνδέση την συσκευή co2 εδώ και 3 ημέρες τώρα αλλα δεν βλέπω να αλλάζει κατι.
Ξέρω οτι με αυτές τις τιμές δεν είναι δυνατό να μείνουν ούτε φυτά αλλα ούτε και ψάρια ζωντανα γι'αυτο θα ήθελα τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας ωστε να μπορέσω να ισοροπήσω τις τιμές του νερου.
Και κατι τελευταίο το ένα το ξύλο εχει πιάσει ένα παχυ στρώμα γλίτσας απο το οποίο που και που ξεκωλάνε κομάτια της και πάωε και κάθονται επάνω στα φύλα των φυτών, θα έχουν πρόβλημα τα φυτα απο αυτό η είναι κατι που δε θα πρέπει να με απασχολεί;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ. Επισυνάπτω και φωτογραφία του ενυδρείου απο την πρώτη ημέρα που μπήκαν τα φυτά η γλίτσα ειχε κανει την εμφάνιση της απλα μόλις είχα πλυνει το ξύλο και ηταν καθαρό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10102009122.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  60,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01698 seconds with 12 queries