Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 17-10-09, 01:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μου αρεσουν πολυ ολα τα ελληνικα βιοτοπικα ενυδρεια σας. Χρηστο πολυ ομορφο αυτο που παρουσιασες. το μονο που σιγουρα θα μετρησει μειον ειναι το θολο νερο αν και εμενα μου αρεσει...το κανει πιο φυσικο. Οι κριτες ομως σιγουρα θα το επισημανουν.
Για την φωτογραφιση, θα συμφωνησω με τον Σταυρο.. δεν ειδα ποτε ,οσο ωραιο και να ηταν ενα ενυδρειο, να πηρε 1η θεση με κακη φωτογραφια. Οσο και να λενε, μια καλη ή κακη φωτογραφια δινει την αρχικη εντυπωση στον κριτη και προδιαθετει εστω και υποσυνειδητα.
Οποτε μια κακη φωτογραφια μπορει να σε κατεβασει 10αδες θεσεις. Το βιωσα αυτο στους διαγωνισμους φετος. Το ιδιο το ενυδρειο μου ,φωτογραφημενο με διαφορα 5 ημερων πηγε καλα με τις καλες φωτογραφιες στον ΑDA και στον ΑΑC αλλα με κακη φωτογραφιση,σχεδον πατωσε στον ASE ( οπου αποκλειστηκε κιολας)
Εγω αυτο που μου λειπει και θα ηθελα καποια στιγμη να δω, ειναι ενα διαφορετικο και ψαγμενο βιοτοπικο.
Ωραιος ο αμαζονιος και η ξεραιλα, αλλα το κανουν ολοι.
Θα ηθελα να δω κατι αλλο, και σκεφτομαι μηπως κανω κατι για του χρονου σε αυτη την κατηγορια.
Οι ιδεες που εχω και θα μου αρεσαν ειναι:
-Αναπαρασταση νερολακκουβας με κεντρο-Αφρικανικα Killie
-Βιοτοπος μανγκροβιου βαλτου ΝΑ Ασιας
-Ινδικος βιοτοπος με Badis badis και Danios
-Aυστραλιανος βιοτοπος με Rainbows
-Λιμνη Μaitano-Sulawesi με γαριδες και σαλιγκαρια sulawesi.
-Sri Lanca με κρυπτοκορυνες και Puntius sp.
-Ποταμιος βιοτοπος Νεας Γουινεας
-Ορεινος χειμαρρος Borneo....
Ολα αυτα με αυστηρη επιλογη φυτων απο τους βιοτοπους και αναπαρασταση οσο πιο κοντα στο φυσικο. Oι συνδυασμοι ειναι απειροι. Αλλοι ευκολοτεροι και αλλοι δυσκολοτεροι σε εφαρμογη.Πιστευω οτι ενα τετοιο ενυδρειο θα πηγαινε καρφι για 1η θεση αν ηταν και καλοστημενο.Εσεις τι γνωμη εχετε;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01900 seconds with 11 queries