Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-09-09, 22:08
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή Νεκρά Apple Snails ?

Καλησπέρα !

Εδώ και δύο μέρες δύο από τα ενήλικα apple snails μου είναι ακίνητα σα νεκρά Υπάρχει περίπτωση να μην είναι νεκρά και να επανέλθουν ? Τον τελευταίο καιρό είχαν αρχίσει να χάνουν το χρυσοκίτρινο χρώμα τους και να ασπρίζουν (μικρή διαφορά αλλά παρατηρήσιμη), αν αυτό βοηθάει...

Έχει ξανατύχει να είναι ακίνητα και να μην ανταποκρίνοντα για αρκετές ώρες στο παρελθόν, αλλά τελικά συνέρχονταν, ενώ τώρα κάτι τέτοιο δε φαίνεται να συμβαίνει... ήδη έχουν περάσει 45 ώρες και τίποτα... Ξέρω επίσης ότι δε ζουν πολύ, και εγώ τα έχω ήδη γύρω στους 6 μήνες και τα πήρα στο τελικό τους μέγεθος οπότε πρέπει να ήταν αρκετών μηνών...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση και με αγχώνει όμως είναι ότι συνέβει και στα δύο μαζί, με διαφορά μερικών ωρών, οπότε δυσκολεύομαι να δεχτώ την περίπτωση να έκλεισαν τον κύκλο της ζωής τους...

Όλοι οι υπόλοιποι κάτοικοι του ενυδρείου (καμιά 100αριά μωράκια apple snails / 2 zebra snails / 5 γαρίδες amano και μερικά ψαράκια) φαίνονται μία χαρά και οι μετρήσεις είναι επίσης οκ...

Ψάρια δε μπήκαν στο ενυδρείο το τελευταίο δίμηνο και αυτά που έχω δεν ασχολούνται με τα σαλιγκάρια καθόλου... Οι μόνες προσθήκες είναι οι 5 amano που μπήκαν πριν από μία βδομάδα και τρία κλαδέματα που έβαλα προχτές το μεσημέρι... Όσο κι αν ψάχνω πάντως δε μπορώ να βρω κάποιο από τα υπόλοιπα σαλιγκαράκια που να μην είναι οκ (και είνα πολλά!)
  • Υπάρχει καμία περίπτωση να μην είναι νεκρά ? Να το πάρω απόφαση και να τα απομακρύνω από το ενυδρείο ?
  • Καμιά ιδέα τί και γιατί συνέβη ?
  • Κινδυνεύουν και οι υπόλοιποι κάτοικοι ? Να αρχίσω να αγχώνομαι ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 10 queries