Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #171  
Παλιά 31-08-09, 08:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κοπιάσεις

Τα φυτά που λιποθυμάμε είναι 2 είδη.
Το ένα είναι το neptunia aquatica
Και το άλλο το MimosaPudica

Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο βιντεάκι για το MimosaPutica
http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs
-------------------------



Μαρία Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. (θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας ενοχλεί)
Με έχει προβληματίσει αρκετά το θέμα. Στα σχέδια μου είναι να βάλω καλάμια (από αυτά που είναι ρολό). Η ιδέα σου για να φυτέψω κάτι είναι πολύ καλή και θα δείχνει πολύ ποιο φυσικό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχω πρόσβαση στο σημείο πίσω από την λίμνη και η συντήρηση θα είναι πολύ δύσκολη. Τώρα μόλις και χοράω να περάσω! Σκάφτομε πόσο χώρο θα χεριάζετε όταν μεγαλώσει.
Πόντος δεν απορρίπτω την ιδέα ακόμη!

Τώρα ετοιμάζω μεγάλες κατασκευές!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες αύριο.

-------------------------
Το επόμενο φυτό που θέλω είναι αυτό εδώ.
http://www.youtube.com/watch?v=ymnLp...eature=related

Γιάννο καλημέρα,

Επικεντρώνομαι γρήγορα και άμεσα στο θέμα που έθιξε η φίλη πιο πάνω, σχετικά με το πλαστικό παραπέτασμα που έχεις επενδύσει την περίφραξη σου.

Είναι γεγονός ότι από τότε που έφτιαξα τη λίμνη μου για πρώτη φορά πριν πολλά χρόνια, μόλις πριν 3 χρόνια έχω καταφέρει να εντάξω στο χώρο (περιβάλλον λίμνης) ένα υλικό που είναι φυσικότατο όσο τίποτε άλλο. Όπως γνωρίζεις άλλωστε, δεν αρέσκομαι καθόλου για τα συνθετικά υλικά, ιδιαίτερα στην αυλή.

Αφού έχεις όπως λες έλλειψη χώρου ώστε να μην σου επιτρέπεται περεταίρω μεταφύτευση φυτών στο φράκτη σου, σου προτείνω τη χρήση των στρογγυλών ξύλινων δοκαριών, των γνωστών μας εδώ στην Κύπρο βολικιών. Το υλικό αυτό θα αναδείξει πολύ το χώρο σου, είναι εύκολο στη χρήση και την τοποθέτηση, μόνο που θα σου στοιχίσει κάτι περισσότερο η αγορά του.

Το κιόσκυ σου (θα σε απογοητεύσω) μειώνει πάρα πολύ την πανέμορφη-φανταστική εικόνα της λίμνης σου. Προτίμησε και εκεί μια πιο φυσική κατασκευή, απ' ότι το "ξένο" μέταλλο και πανί.

Γιάννο, δες βασικά γενικότερα το θέμα "περιβάλλον της λίμνης σου φυσικότερα, ώστε να έχεις πραγματικά μια από τις ομορφότερες μικρές λίμνες στον ευρύτερο ελληνικό χώρο.

Το θέμα της συσκευής εξόντωσης των εντόμων (στο κέντρο της οροφής του κιοσκιού) με χαλάει, αλλά θα αναφερθώ εκτενέστερα σε ένα ενδιαφέρον άρθρο (που γράφω εδώ και αρκετό καιρό, λόγω έλλειψης χρόνου) που θα ακολουθήσει τις επόμενες μέρες. Βασικά αναφέρεται περισσότερο για την ευαισθητοποίηση των μελών στα θέματα "λίμνη-περιβάλλον λίμνης-ευθύνες λιμνοκατόχου στο ευρύτερο περιβάλλον".

Γιάννο, το σαρκοφάγο φυτό που αναφέρεσαι δεν είναι για τις καιρικές συνθήκες της Κύπρου. Λυπούμαι, αλλά ούτε για εποχιακό δεν παρουσιάζεται. Απαιτεί ιδιαίτερη υγρασία αέρα, όπως ακριβώς ένας τροπικός βιότοπος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

 
Page generated in 0,30442 seconds with 11 queries