Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #170  
Παλιά 30-08-09, 22:56
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
φραπέ μέτριο με γάλα...τέτοιο καφέ θα με κεράσεις όταν θα έρθω από κοντά το φυτό που το ακουμπάς και λιποθυμάει ποιο είναι;

Να κοπιάσεις

Τα φυτά που λιποθυμάμε είναι 2 είδη.
Το ένα είναι το neptunia aquatica
Και το άλλο το MimosaPudica

Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο βιντεάκι για το MimosaPutica
http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καταπληκτική η λίμνη σας !!!
παρακολουθώ απ την αρχή την προσπάθειά σας και το μεράκι σας.
κάθε μέρα που περνάει γίνεται ώραιότερη. συγχαρητήρια.
μια ιδέα για τα φυτά του περιβάλλοντος χώρου... πίσω που εχετε το πράσινο πανώ δεν ξέρω τι σκέφτεστε αλλά υπάρχει ένα φυτό που αν υπάρχει πρακτικό ή άλλο θέμα νσ μπει στο έδαφος, αναπτύσσεται πολύ καλά σε γλάστρα, κιούπι, ζαρτινιέρα. λέγεται ρυχόσπερμο αναρριχάται τάχιστα, δεν γίνεται ζιζανιο στ άλλα φυτά ή δένδρα είναι αειθαλές που σημαίνει χάνει ελάχιστα φύλλα ετησίως ανθίζει μιά φορά το χρόνο και τα άνθη του έχουν ένα διακριτικό υπέροχο άρωμα .δεν ξέρω το μηκος του φράκτη σας αλλά με τον καιρό που έχετε στην Κύπρο και με συχνά ποτίσματα θα έχει καλύψει τα πάντα μέχρι το επόμενο καλοκαίρι αν βάλετε μια ρίζα ανά 11/2 μέτρο περίπου. αν σας αρέσει η ιδέα θα πρέπει να ψάξετε μήπως αντενδείκνυται για λόγους που δεν μπόρεσα να σκεφτώ και αφορούν την υπέροχη λίμνη σας .
να είστε καλά να την χαίρεστε

Μαρία Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. (θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας ενοχλεί)
Με έχει προβληματίσει αρκετά το θέμα. Στα σχέδια μου είναι να βάλω καλάμια (από αυτά που είναι ρολό). Η ιδέα σου για να φυτέψω κάτι είναι πολύ καλή και θα δείχνει πολύ ποιο φυσικό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχω πρόσβαση στο σημείο πίσω από την λίμνη και η συντήρηση θα είναι πολύ δύσκολη. Τώρα μόλις και χοράω να περάσω! Σκάφτομε πόσο χώρο θα χεριάζετε όταν μεγαλώσει.
Πόντος δεν απορρίπτω την ιδέα ακόμη!

Τώρα ετοιμάζω μεγάλες κατασκευές!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες αύριο.

-------------------------
Το επόμενο φυτό που θέλω είναι αυτό εδώ.
http://www.youtube.com/watch?v=ymnLpQNyI6g&feature=related

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 30-08-09 στις 22:56 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01854 seconds with 11 queries