Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 18-08-09, 10:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cherry Εμφάνιση μηνυμάτων
Το red cup οπως ειπα πρεπει να ειχε μολις ψοφησει οταν επεστρεψα, η θερμοκρασια ηταν σχεδον 29 και στα 2 ενυδρεια και δεδομενου οτι τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ισως το red cup να μην αντεξε την ανοδο..
Τα υπολοιπα ομως? Ειχα στο αλλο ενυδρειο 5 neon tetra, 5 αρλεκινους, 2 cherry barbs και μια βδομαδα πριν φυγω εβαλα και 2 πλατυ εκ των οποιων το 1 μου ψοφησε 2 μερες μετα, αρα συνολο 13. Και οταν γυρισα βρηκα 4 neon, τα cherry και τα 2 και εναν αρλεκινο, που μου ψοφησε την αλλη μερα το πρωι, συνολο 6!!!!Εχασα το πλατυ, ενα neon και ολους τους αρλεκινους.Τα καπακια τα ειχα ανοιχτα και ειχα μειωσει σταδιακα και τη φωτοπεριοδο για να αποφυγω μεγαλη ανοδο της θερμοκρασιας..
Αυτο που ρωτησα και σε αλλο post και δεν πηρα απαντηση ειναι αν υπαρχει περιπτωση να αρρωστησε καποιο και οταννψοφησε να φαγωθηκε απο τα υπολοιπα και να αρρωστησαν...???

Υπαρχει μια πιο λογικη εξηγηση. Εβαλες φρεσκα ψαρια μια βδομαδα πριν φυγεις. Γενικοτερα οταν σκοπευουμε να φυγουμε δεν βαζουμε κατοικους για τουλαχιστον 3-4 εβδομαδες.
Το πιο πιθανον ειναι οτι τα νεα ψαρια εφεραν μαζι τους καποιο νεο μικοβιο, το οποιο ανελαβε δραση. Επισης ειναι πολυ πιθανον καποιο απο τα νεα να ψοφησε και μετα να το εφαγαν τα υπολοιπα. Μπορουν να κολλησουν και χωρις να το φανε (στο νερο αυτα ειναι ευκολα πραγματα) αλλα σιγουρα αν το εφαγαν κιολλας σιγουρα δεν βοηθαει.
Επισης, για πιο λογο εβαλες platy τη στιγμη που ειχες ηδη νεον και αρλεκινους και ολα αυτα δεν πανε μαζι?

Για το χρυσοψαρο περαν της θερμοκρασιας δεν εχω αλλη προφανη εξηγηση, εκτος απο το τυχαιο γεγονος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries