Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 13-08-09, 22:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noe Εμφάνιση μηνυμάτων
να υποθέσω ότι τις τιμές των υλικών τις έβαλες στη τύχη χωρίς να τισ υπολογίσεις?

Ναι - απλά ήθελα να δω αν θα έχω τη σωστή κυματομορφή...

Η R3 = 100Ω ειναι πολύ μεγάλη, το ρευμα Ic που θα περάσει από τις LED θα είναι περίπου 200mA, με άλλα λόγια το κύκλωμα θα έρχεται στο κόρο πριν καν ανάψουν οι LED. Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται R στον συλέκτη.

Τα LED και η αντίσταση έρχονται "πακέτο" στην ταινία νομίζω, είτε το θέλω είτε όχι. Βασικά δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι η συνδεσμολογία εντός της ταινίας, αλλά βλέποντας φωτογραφίες από LED strips, νομίζω ότι υπάρχει κάποια αντίσταση εκεί μέσα. Δεν είμαι σίγουρος όμως...


Σε πρώτη φάση πρέπει να αποφασίσεις ποιο/ποια τρανζίστορ θα χρησιμοποιήσεις για να ξέρουμε τις χαρακτηριστικές τους και τα b ώστε να μπορούμε υπολογίσουμε τις τιμές των υλικών.

Θα κοιτάξω αυτές τις μέρες για τρανζιστοράκια που μπορούν να σηκώσουν το ρεύμα 2Α που χρειάζεται...
Υπάρχει καμμια "προφανής" επιλογή γι'αυτά;

το αν εκφορτίζεται ο πυκνωτής δια μέσω του τροφοδοτικού εξαρτάται απο το τροφοδοτικό που θα χρησιμοποιήσεις, βάζεις μία δίοδο και ξεμπερδέυεις με αυτό το πρόβλημα (υπόψην ότι η διοδος θα σου μειώσει τιν V1 κατά 0,7V).

Πολύ σωστά - έπρεπε να το είχα σκεφτεί αμέσως αυτό... το τελευταίο κύκλωμα που σχεδίασα ήταν το 1992, οπότε υπάρχει αρκετή "σκουριά"...
-------------------------
Από darlington βρήκα το TIP100,
http://www.fairchildsemi.com/ds/TI/TIP100.pdf
το οποίο είναι παραπάνω απ'ότι χρειάζεται, αλλά τα υπόλοιπα που βρήκα είχαν Ic<2A που θέλουμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 13-08-09 στις 22:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 10 queries