Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-08-09, 19:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαπιστωση 2η: Στην Ελλαδα των τοσων χιλιομετρων ακτογραμμης, των τοσων νησιων, και βουνων, δεν υπαρχουν πετρες καταλληλες για να φτιαξει καποιος ενα σωστο κιχλιδοενυδρειο.
Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα, δεν δικαιολογειται η αγορα πετρων απο μαγαζια οπως ο Ερμης η αλλα.
Περα του οτι οι πετρες που πουλουν αυτα τα μαγαζια ειναι ολες ομοιομορφες πραγμα που τις κανει τελειως ακαταλληλες για το σκοπο μας, αλλα και το ειδος (φεγαροπετρες, λαβα, βαλσατης), δεν κανουν για βιοτοπικα ενυδρεια.
Δεν μπορω να εξηγησω επισης τη χρηση τοσων ακαταλληλων πετρων σε τοσα πολλα ενυδρεια.
Μηπως ειναι το σφαλμα δικο μας, μηπως δεν ειμαστε τοσο αυστηροι, καυστικοι, σαρκαστικοι πολλες φορες οσο ειμαστε με τα κιτς ενυδρεια;
Μηπως οι νεοι δεν διαβαζουν παλαια posts. Δεν ξερω;
.
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! θα ηθελα να κανω μερικες επισημανσεις σε οσα λες.
καταρχην δεν εχω στησει ποτε νταμαρι οποτε δε θα σχολιασω τον τροπο που βαζουμε τις πετρες γιατι ειμαι απλα εκτος αντικειμενου...θα συμφωνησω ομως οτι ανομοιογεθεις πετρες δινουν πιο φυσικο αποτελεσμα και οτι πρεπει να προσεξουμε να σχηματιστουν τουνελ και σπηλιες για να κατοικηθουν απο τα ψαρακια μας.
υποθετω οτι πολυς κοσμος αγοραζει απο μαγαζια πετρες γιατι θεωρει πως αν ξερει τι πετρωμα ειναι (π.χ. βασαλτης η γρανιτης)..τοτε αυτο δε θα περιεχει κατι τοξικο για τα ψαρια. ειμαι κι εγω υπερ της συλλογης υλικων απο τη φυση..αλλα με τη γνωση οτι αυτο μπορει να εγκυμονει καποιους κινδυνους...
αν εξαιρεσω τη βρωμια η τη μολυνση που μπορεις να την "νικησεις" με καταλληλη επεξεργασια να αναφερω οτι καποια πετρωματα ειναι μειγματα διαφορων στοιχειων και καποιος μπορει να φοβαται να μαζεψει απο τη φυση πετρες μηπως ελευθερωσουν διαφορα επιβλαβη συστατικα. απαιτει καποια προσοχη η συλλογη πετρων και προσωπικα τουλαχιστον δεν εχω γνωσεις γεωλογιας και μονο η οψη τους με κανει και αποφασιζω αν θα τις παρω η οχι.
επισης εχω δει σε αρκετα νταμαροενυδρεια να λενε τα παιδια οτι το στησιμο δε φαινεται φυσικο...οτι πολυ ανομοιες πετρες δεν ταιριαζουν..αλλαξε εκεινη η την αλλη πλευρα...γνωμες ακουγονται.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-08-09 στις 20:03
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries