Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 02-08-09, 10:24
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω!!
Αν βαλεις πετρες πανω στο φελιζολ αυτες αναλογα με την επιφανεια και το βαρος τους θα δημιουργησουν αλλες μικρα και αλλες μεγαλυτερα βαθουλωματα (παραμορφωσεις).
Εκει που εχουμε την μεγαλυτερρη παραμορφωση εκει θα δεχεται και το γυαλι (πατος) την μεγαλυτερη δυναμη, πραγμα που δεν θελουμε.
Τωρα αν βαλουμε τις ιδιες πετρες πανω σε πλακες Καρυστου επιφανειας 30χ15 cm αυτες θα δουμε οτι θ΄αφησουν ενα ελαφρυ τετραγωνο ιχνος πανω στο φελιζολ, γιατι ακριβως διαχεουν το βαρος σε ολη την επιφανεια της πλακας, πραγμα που θελουμε.
Το φελιζολ το χρησιμοποιω μονο και μονο για να εχουμε μια οπτικη εικονα της παραμορφωσης στη 2η περιπτωση.
Ας μιλησουν και οι πιο σχετικοι, αυτοι που εχουν σπουδασει την επιστημη της στατικης.
Αυτό που αναφέρεις όντως συμβαίνει και το πόσο βαθούλωμα θα γίνει εξαρτάται κυρίως απο τις πέτρες (το σχήμα τους). Ο λόγος ο οποίος δημιουργούνται τα βαθουλώματα είναι ακριβώς επειδή γίνεται αποσυμφόρηση της πίεσης απο εκείνο το σημείο και μεταφέρεται αλλού.

Επίσης, εγώ μιλούσα για να μπουν απο κάτω είτε φελιζόλ είτε πλάκες. Σε περίπτωση που βάλουμε κάτω φελιζόλ, πάνω πλάκες καρύστου και πάνω απο αυτά τις πέτρες τότε θεωρητικά θα έχουμε όντως καλύτερη κατανομη της πίεσης. Το θέμα είναι κατά πόσο είναι απαραίτητο αυτό.
Και εδώ έρχεται και το θέμα κόστος.... Από την μία, απο ότι ξέρω οι πλάκες καρύστου δεν είναι φθηνές και απ'την άλλη η προσθήκη επιπλέον υλικού έχει σαν αποτέλεσμα να ανέβουν οι πέτρες ψηλότερα. Αυτό με την σειρα του συνεπάγεται με την χρήση περισσότερης άμμου. Και αν μιλάμε για αραγωνίτη (ή έστω για μίξη αραγωνίτη με ουδέτερη άμμο) το κόστος ανεβαίνει σημαντικά.

Οπότε το ερώτημα είναι: Είναι απαραίτητο; Πρακτικά κάνει δουλειά ή μόνο θεωρητικά.
Νομίζω ότι αυτό θα μπορούσε να μας το απαντήσει μόνο κάποιος ο οποίος έχει "χρησιμοποιήσει" καί τις 2 μεθόδους για κάμποσο διάστημα.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ πάντα φελιζόλ στα ενυδρεία μου και εδώ και χρόνια δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Και μιλάμε καί για περιπτώσεις πολλών κιλών πέτρας σε λίγα λίτρα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01617 seconds with 11 queries