Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 12-07-09, 22:20
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Κύριε toils σας εκτιμώ και σέβομαι την μεγάλη εμπειρία που έχετε στο χώρο του ενυδρείου.

Δεν θέλω να περάσω το μήνυμα ότι οι αλλαγές είναι κακό πράμα για τα ψαριά .

Απλά δεν μπορούμε όλα τα ψαριά να τα βάζουμε στο ίδιο καζάνι.

Βλέπω είτε πρόκειται για κηλίδες είτε για ζωοτόκα, κρύου νερού, κηλίδες νοτίου βορίου Αμερικης, Ταϊλανδής, Ασίας, Αμαζονιου Κτλ σε όλα ισχύουν τα ιδία πράματα!!!
Πως είναι δυνατών ψαριά που ζουν σε διαφορετικές χώρες με διαφορετική χλωρίδα – πανίδα άλλες θερμοκρασίες να πρέπει να θέλουν όλα 1/3 η 1/4 αλλαγή νερού .

Αλλά ζούνε σε ποταμιά αλλά σε στάσιμα νερά (γεμίσματα από νεροποντές) αλλά σε ποταμιά με μεγάλα ρεύματα κτλ.
Δεν είναι τραβηγμένων να λεμέ ότι όλα θέλουν πάνω κάτω τα ιδία?

[Από παιδάκι είχα την τύχη να μεγαλώσω διπλά σε ένα ποταμάκι με κουνουποψαρα .
Και γενικά ασχολούμαι με το να παρακολουθώ το συγκεκριμένο είδος πολλά χρονιά έως σήμερα σε διαφορές φυσικές λίμνες. (είμαι φυσιολάτρης σε ότι αφορά φυσικές λίμνες η ποταμάκια) ]

Αν πάρουμε ότι σαν συνήθειες τα κουνουποψαρα μοιάζουν με τα γκαπι. Τονίζω ως προς συνήθειες και όχι σε θέμα ανθεκτικότητας και επιθετικής συμπεριφοράς .
Τότε δεν έχουν πρόβλημα με σχετικά στάσιμα νερά (όχι συχνό γέμισμα με φρέσκο νερό) .

Επειδή έχω κάνει αρκετά πειράματα δε θα πω εδώ και 3 χρονιά και πάνω που έχω γκαπί στην κατοχη μου θα πω τα τελευταία 2 χρονιά είδα ότι αν στρώσει το ενυδρείο μετά γίνετε ψιλό αυτοσυντηρούμενο.


Εδώ και 2 χρονιά θα πω εγώ δεν χάνω ψαριά. Ίσως να είναι γερής κράσης τα ψαριά μου η ίσως τα έχω μάθει να είναι ανθεκτικά. Μια και φροντίζω να τα παρέχω ζωντανή τροφή ,ήλιο και κυμαινόμενη θερμοκρασία.

Πιστεύω ότι πάνω από όλα προσπαθούμε να αντιγράψουμε την φύση και της συνθήκες που ζούνε σε μια φυσική λίμνη.
Δε θα δούμε ποτέ μια λίμνη να αλλάζει το νερό της κατά 1/3 .
Το ότι δεν επηρεάζετε εύκολα μια φυσική λίμνη είναι ότι έχει αποικίες βακτηριών Κτλ παντού.Αλλά και το νέο νερό που θα πέσει από βροχές η πλημμύρες είναι πολύ λίγο σε σχέση με τα λίτρα της λίμνης. Άρα το νερό που μπαίνει σε μια λίμνη είναι πολύ λίγο.

Δεν είναι ψαριά που ζούνε σε κρύο νερό που τρέχει κάθε τόσο νέο κρύο νερό από κάποια πηγή ενός βουνού . Εκεί μιλάμε για αλλά ψαριά που αναζητούν συνεχεία φρέσκο νερό. Εδώ μιλάμε για ψαράκια που ζούνε σε αργά κινούμενα ποταμιά η μικρές λίμνες.

Αν τα παρατηρήσουμε τα γκαπί σε κάποια τεχνίτη λίμνη θα δούμε ότι πάνε στης όχθες όλη μέρα,εκεί συχνάζουν στα ζεστά νερά που όπως είναι ίσως γνωστο όλη η βρομιά μιας λίμνης μαζεύετε στης όχθες. Και υπάρχει πολύ μικρή η καθόλου κυκλοφορια. (πολυ ζεστο νερο και καθολου κυκλοφορια= πολυ χαλια ποιοτητα νερου)

Το ότι είναι ψαριά που τους αρέσει και το ρεύμα στο νερό είναι γνωστό αλλά όπως είπα πριν αράζουν στα ποιο ρηχά τμήματα μιας λίμνης. (χωράει μεγάλη ανάλυση μια και τα μικρά κινούνε κύριος στα ποιο ρηχά νερά τα μεγάλα αρσενικά σε λίγο ποιο βαθιά και τέλος τα θηλυκα σε ακόμα ποιο βαθιά νερά και μισο κρυμμενα στα φυτά)

Ασχολούμαι με ένα είδος και μονό και επειδή το έχω παρατηρήσει σε διαφορές συνθήκες πιστεύω ότι οι αλλαγές σε τέτοια ποσοστά για ψαριά που βρομίζουν λίγο είναι υπερβολικός.
Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει.
Πάντα προσπαθώ σε ότι λέω να είναι κατόπιν παρατηρήσεις και εμπειρίας.
Ίσως και να κάνω λάθος .

Απλά ξερώ ότι τα ψαριά μου δεν είναι ούτε ατροφικά ούτε με διπλάσιες. Φωτογραφίες έβαλα .όσο μπόρεσα το ανέλυσα .

Εδώ και ένα χρόνο το 20 λίτρο ενυδρείο έτρεχε χωρίς φίλτρο και χωρίς θερμοστάτη.
Από κει και πέρα δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω.

Το νερό δεν είναι πράσινο αν δεις της φωτογραφίες που είναι τραβηγμένες από ψηλά θα δεις ότι το νερό είναι καθαρό. Τα τοιχώματα είναι απλά λίγο πρασινωπά.

Προς ΜΙΜΗΣ & Δημητρης89
Το νερό είναι λίγο γιατί γίνετε πολύ αργή αναπληρωση σε νερό (το 60 λιτρο ενυδρείο έχει 1 μηνά που ξαναστήθηκε)
Στο ενυδρείο δεν έχει μπει ακόμα φίλτρο στήθηκε δηλαδή με λίγη μπιχλα από το 20 λίτρο και με 80 % νερό από το 20 λίτρο και 20% με νέο νερό. Σε αυτή την φάση το ενυδρείο έχει 11cm σε ύψους νερό και γύρο στα 20 λίτρα νερό. Ανά 4-5 μέρες βάζω 1-2 δάχτυλα νερό λίγο παραπάνω από ότι εξατμίζετε δηλαδή.

Και για το τελος
Όλοι μας έχουμε συνάντηση πιστεύω σε κάποια ταβέρνα η κανένα μαγαζί με παρατημένο ενυδρείο και ομως μέσα βλέπουμε τεραστία ψαριά που ζούνε χρονιά!!!
Το νερό είναι ψιλό σκούρο καφέ η πρασινωπό.
Μετα την παρατήρηση που κάνουμε της αθλιότητας του νερού και του τεραστίου ψαριού οι ψαριών.
Οι απορίες που έρχονται είναι πως ζει το ψαρί? Και είναι και υγιείς? Οποίος ψάξει ένα βήμα παραπάνω θα δει ότι η βιολογία είναι σταθερή και το νερό δεν αλλαζει κάθε τόσο να την καταστρέφει.

Μπορεί να ακούγεται κάπως ακραίο
Αλλά είναι μια αλήθεια όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ.

Ευχαριστώ για των χρόνο σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02683 seconds with 11 queries