Θέμα: Φυσαλίδες
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 09-07-09, 08:39
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας στο πρόβλημά μου και τις απαντήσεις σας.

Οι μετρήσεις μου δείχνουν μηδέν σε νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνία.

Η χημεία του νερού μου δεν έχει αλλάξει εδώ και αρκετούς μήνες. Μόνο η θερμοκρασία που αυξήθηκε, τα ανοιχτά καπάκια και η συνεχή εξάτμιση νερού λόγω ζέστης. Δεν το ανέφερα εχθές αλλά όταν αναπληρώνω το νερό με κανάτα (1,5 λίτρο κάθε δύο μέρες) δεν ρίχνω αντί-χλώριο. Λάθος μου προφανώς αλλά η ποσότητα στην κανάτα είναι πολύ μικρή και δεν το θεώρησα απαραίτητο. Αλλά να είναι αυτό το πρόβλημα? Δεν ξέρω.

Αυτό που παρατήρησα εχθές πέρα από τις φυσαλίδες, είναι ότι γενικά η επιφάνια του νερού δεν είναι καθαρή. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά είναι σαν να υπάρχει κάποια ρύπανση (πως όταν έχεις κάποιο πιο ελαφρύ υγρό που επιπλέει πάνω σε νερό και αφήνει σημάδι, όχι τόσο έντονο βέβαια, αλλά το αναφέρω για να καταλάβετε με τι μοιάζει).

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι είναι πρωτεΐνη που δεν διασπάτε σωστά και επιπλέει. Ξέρει κανείς τι το προκαλεί αυτό?

Ο άνθρακας στο φίλτρο μου δεν έχει αλλαχτεί καιρό τώρα. Εχθές αγόρασα νέο άνθρακα για να τον αλλάξω. Ίσως βοηθήσει αυτό νομίζω.

Όλες οι προτάσεις σας καλοδεχούμενες διότι έχω (4ρτη φορά φέτος) νεογέννητα και δεν θέλω να τα χάσω (αν και μόνιμα δεν έχω τι να τα κάνω)

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries