Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-07-09, 08:14
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Διημερη Εκδρομη ΚΒΕ 2009 - Χαλκιδικη!

Μια νεα εκδρομη ειναι στα σκαρια... φυσιολατρικου χαρακτηρα βασικα, αλλα και διασκεδασης.

Στο πρωτο ποδι της Χαλκιδικης στο υψος του Χωριου Πολυχρονο και στα 3 χιλιομετρα μεσα στο (πρωην) δασος υπαρχει μια μικρη λιμνη, το ονομα αυτης ειναι Μαυρομπαρα και ειναι ο φυσικος βιοτοπος τριων μοναδικων ειδων νεροχελωνας, testudο hermanii boetgeri, emis orbicularis και mauremis caspica.
Δυστυχως η φωτια κατεστρεψε αυτο το πανεμορφο δασος και το μελλον ειναι δυσοιωνο για τα οποια ζωα εχουν σωθει.

Η εκδρομη μας θα εχει σκοπο την επισκεψη στο βιοτοπο και την φωτογραφιση τους, θα διαπιστωσουμε αν και ποσο εχουν σωθει οι πλυθησμοι, αν το μερος ειναι βιωσιμο, και γενικα να μαζεψουμε περισσοτερες πληροφοριες, μιας και δεν εχει και πολυ στο ιντερνετ.


Λεω να το κανουμε με διανυκτερευση,για να το διασκεδασουμε κι ολας, εχω βρει ενα βολικο συγκροτηματακι να νοικιασουμε, απλα πρεπει να ξερουμε απο πολυ νωρις που περιπου να το τοποθετησουμε χρονικα για να μπορεσουμε να κλεισουμε. Φυσικα η διανυκτερευση δεν ειναι αναγκαστικη οσοι θελουν μπορουν να συμμετεχουν μονο την πρωτη μερα.

Ελπιζω να εχουμε μαζι μας και τον Ηλια! (Strahos) Ως ειδικος ερπετολογος χομπιστας!


Οσοι ενδιαφερεστε δωστε εδω συμμετοχη και βολικες ημερομηνιες που θελετε.
Μια πρωτη τοποθετηση ειναι το Σάββατο 11/7 και την Κυριακή 12/7 στις ημερομηνιες αυτες θα μας συνοδευσει και η προεδρος στην εκδρομη μας οποτε θα ειναι καλο αν μας βολεψει!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01368 seconds with 11 queries