Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-06-09, 19:48
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή μωράκια bettas

γειά σας,
παρακολουθώ κάποιο διάστημα το πολύ ωραίο φόρουμ σας κυρίως διαβάζοντας γιατί είμαι στην αρχή του "χόμπυ", αλλά δεν έτυχε να γράψω κάτι γιατί το ενυδρείο μου είναι με χρυσόψαρα και συζητώ τα θέματα στο ειδικό φόρουμ όπου με βοηθούν πολύ τα παιδιά.
Μπαίνω στο θέμα
το 30άρι με το οποίο ξεκίνησα κακώς τα χρυσόψαρα, όταν αυτά τα μετέφερα σε μεγαλύτερο, το χρησιμοποίησα για ένα μονομάχο.
είναι πολύ πυκνά φυτεμένο, έχει και τέσσερα μικρά σαλιγκάρια και δύο apple snails. προ καιρού επειδή είχε γεμίσει την οροφή με φούσκες πήρα μία θηλυκή μονομαχίνα στα ίδια του χρώματα.
είχαν κάποιες περιπτύξεις, τις οποίες και είδα αλλά από την επομένη άρχισαν να αντιδικούν χωρίς μεγάλη επιθετικότητα όμως ,και σκέφτημα να την αφήσω μέσα όπως και έκανα.
χτες ήρθε μια φίλη μου και μου έφερε έξη ψαράκια νέον της είπαν στο πετ σοπ οτι ταιριάζουν και εγώ τα έριξα μέσα μετά από προετοιμασία μισής ώρας.
παρακολουθώντας τα νέα ψαράκια (μου λέτε και την γνώμη σας γι αυτό αν δηλαδή είναι δυνατή η συγκατοίκηση), διαπίστωσα οτι υπάρχουν δυο τρία μωρά ψαράκια στο ενυδρείο μου.
τι γίνεται τώρα? θα επιβιώσουν? δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να τα ταϊσω. κάθονται κυρίως στις πτυχώσεις των φυτών και μολις περάσει ο ή η μονομαχίνα, εξαφανίζονται σαν σαϊτες.
δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλα, πάντως τις φούσκες τις χάλασαν αμέσως μετά το περιστατικό της επαφής τους.
το ένα είναι σχεδόν διάφανο και το άλλο λίγο καφετουλί.
τι λετε?
η αλήθεια είναι οτι το θηλυκό το πήρα χωρίς να σκέφτομαι αναπαραγωγή και κάπως επιπολαίεως , απλά για παρέα και βλέπω δεν ενοχλούνται τελικά ίσως γιατί είναι γεμάτο φυλλώματα το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries