Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-06-09, 18:06
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Θυλικό guppy με πρόβλημα?? Βοήθεια

Γεια σας. Μπαίνω αμέσως στο θέμα μου. Έχω το ενυδρείο μου 1 αρσενικό και 3 θηλυκά γκάπυ. Το ένα από τα θηλυκά έχει ελαφρώς φουσκωμένη κοιλιά χωρίς όμως το κλασσικό μαύρισμα στην άκρη της που υποδεικνύει ότι είναι έτοιμη για γέννα!! Το πρόβλημα μου είναι ότι δείχνει να μην ειναι και τόσο καλά. Είναι συνεχώς στο πυθμένα (με την κοιλιά να εφάπτεται πάνω στην άμμο), αναπνέει με γρήγορες ανάσες και ψάχνει ήρεμα μέρη για να αράξει (πχ κάτω από φυτά, κάτω από το φίλτρο!!!!, δίπλα σε πέτρες). Επίσης τρώει άλλα δεν κυνηγάει την τροφή όπως τα υπόλοιπα γκάπυ.
Επίσης να αναφέρω ότι έχασα πριν κάμποσο καιρό μία θηλυκιά που είχε ακριβώς να ίδια συμπτώματα η οποία ήταν όμως σίγουρα έγκυος. Τι λέτε να συμβαίνει και τι θα μπορούσα να κάνω?
Ευχαριστώ
-------------------------
Δυστυχώς δεν πρόλαβε να μου απαντήσει κανείς... Το γκάπυ μόλις πέθανε!! Δεν ξέρω τι συμβαίνει και έχω χάσει 2 θηλυκές!! Ξέρω ότι είναι ευαίσθητα τα γκάπυ και ειδικά τα θηλυκά, αλλά...τι να πω...με pH 7,4-7,5, νορμάλ θερμοκρασία και ενυδρείο 200 λίτρα με 4 γκάπυ (1αρσ.-3θηλ.), 6 ζεβράκια και 1 γαρίδα τι μπορεί να συμβαίνει. 2,5 μήνες λειτουργεί και δεν είχα κανένα πρόβλημα!! Ουφφ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stdev : 13-06-09 στις 18:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01682 seconds with 11 queries