Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-05-09, 23:53
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα συνχομπίστες...

σήμερα παρήγειλα από το e-shop ανεμιστήρες τους οποίους θα προσαρμόσω στο καπάκι μου.

πήρα 4 από δαύτους :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805775 (2 για εισαγωγή + 2 για εξαγωγή αέρα)

και 1 από δαύτο :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805131 (για εισαγωγή επίσης)
...η επιλογή έγινε καθαρά λόγω μεγέθους και διαθέσιμου χώρου...

η ερώτησή μου είναι.:

1. λογικά θα χρειαστώ ένα μετασχιματιστή 12ν, σωστά???

2. θα συνδεθούν παράλληλα?δλδ όλα τα κόκκινα καλωδιάκια μαζί στον ένα πόλο του μετασχηματιστή και όλα τα μαύρα στον άλλο? ή κάπως αλλιώς???

3.υπάρχει περίπτωση ένας μετασχηματιστής να μην "σηκώνει" όλους τους ανεμιστηρες μαζί???

4. επειδή οι ανεμιστήρες θα κάτσουν στο πλάι(κάθετα στο νερό) μήπως θα πρέπει κάπως να τους δώσω κλίση ώστε να βαράνε προς το νερό(λοξά δλδ)???


τα φώτα σας...ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Καλησπέρα !

1. Σωστά

2. Ακριβώς όπως τα λες, παράλληλα...

3. Δες πόσα mA είναι ο κάθε ανεμιστήρας και πάρε τον ανάλογο μετασχηματιστή (πρόσθεσέ τα όλα μαζί, βάλε και ένα 20% τουλάχιστον παραπάνω και είσαι οκ)

4. Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία νομίζω ότι καλό είναι να τους δώσεις μία μικρή κλίση. Η ροή του αέρα θα "ανοίγει" όσο απομακρύνεται από τους ανεμιστήρες και θα κάνει δουλειά ακόμα και αν δε τους δώσεις κλίση, αλλά όσο περισσότερος αέρας χτυπάει το νερό τόσο καλύτερη απόδοση θα έχεις...

FYI, οι ανεμιστήρες αυτοί (και ιδιαίτερα ο 6άρης) γυρνάνε πολύ γρήγορα και κάνουν αρκετό θόρυβο... Επίσης εκεί που θα τους στηρίξεις βάλε ένα δαχτυλίδι από κάποιο μαλακό υλικό (λάστιχο ή σιλικόνη πχ) γιατί λόγω της ταχύτητας περιστροφής θα συντονίζουν (αν όχι από την πρώτη μέρα, θα αρχίσουν πολύ σύντομα)

Καλή επιτυχία με την κατασκευή !!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02097 seconds with 11 queries