Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #118  
Παλιά 08-05-09, 09:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντλία μπουκώνει πολύ εύκολα.
Η τοποθέτηση προ φίλτρου είναι mast!
Αυτό που έχω κάνει τώρα είναι να υπερχειλά η λίμνη μέσα σε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο το οποίο από πάνω υπάρχει καλαθάκι που μαζεύονται όλες οι (χοντρές) βρομιές.
Από εκεί πηγαίνει προς την αντλία και μετά στο φίλτρο.
Γιάννο, εδώ και μέρες, σχεδιάζω την καινούρια μου λίμνη, όπου θα είναι μεταξύ 10,000-11,000 λίτρων. Εκεί θα δείτε πολλές λεπτομέρεις που θα βοηθήσουν στο μέλλον.

Έχω ξεκινήσει τη δημιουργία λίμνης πριν 10 χρόνια. Τότε υπήρχαν μόνο κάποια βιβλία και αυτά καθόλου κατατοπιστικά με το θέμα. ΔΕΝ προχώρησα σε επέκταση της, γιατί ήθελα αυτή που θα έκανα να ήταν σωστή κατασκευή με όλες τις σωστές προδιαγραφές. Πριν δύο χρόνια προχώρησα σε σχεδιασμό λίμνης 25,000 λίτρων και ενημέρωσα εσένα και τον Άντρο γι' αυτό. Η λειψυδρία δυστυχώς μου αλλάζει και πάλι τα σχέδια. Άρα στην θέση της μικρής λίμνης θα αναπτυχθεί και η μεγάλη (10,000λίτρα όμως). Αναμένετε και θα καταθέσω τα σχέδια σύντομα.

Το θέμα των ριζών των δέντρων είναι όντως πολύ σοβαρό ζήτημα, κάτι που προβλημάτισε και εμένα. Εγώ θα προχωρήσω σε σιδεροσύνδεση και μπετόν στα γύρω τοιχώματα της λίμνης, αφού πρώτα βάλω νάϊλον μήπως και βλάψω τις ρίζες των φυτών που ίσως τραυματιστούν κατά την εκσκαφή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries