Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #110  
Παλιά 07-05-09, 18:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη in the pond, δεν μιλησε κανεις για κυβικα...
Οπως τα ειπες ειναι τα πραγματα απλα στο περιπου ειπα καθε 2 εως 3 μερες αν και πιστευω οτι δεν θα πεσω εξω

Τωρα για εξωτερικη αντλια δεν ειναι μονο το κοστος αλλα και η καταναλωση ρευματος. Τρωνε πολυ οι ατιμες Καμια σχεση με τις αντλιες βυθου
Άντρο μίλησα για κυβικά, γιατί παίζουν και αυτά τον ρόλο τους και εξηγώ: Επειδή παρακολουθούν και άλλοι φίλοι εδώ το θέμα αυτό, θα ήθελα να μιλήσω περισσότερο για το το θέμα της εξάτμισης. Παίρνω ως παραδείγματα δύο λίμνες 10,000 λίτρων. Η πρώτη με πολύ βάθος και επιφάνεια μόνο 4 τετραγωνικά μέτρα και η δεύτερη 8 τετραγωνικά επιφάνεια με λιγότερο βάθος. Πληροφοριακά η εξάτμιση της δεύτερης θα είναι διπλάσια από αυτή της πρώτης.

Άντρο, συμφωνώ μαζί σου με το θέμα της κατανάλωσης των εξωτερικών αντλιών, πράγμα που αναφέρατε και πιο πριν και σκόπημα δεν αναφέρθηκα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την στιγμή που θα έχω και κάποια φυτά μέσα στην λίμνη και στην προλιμνη
ποσό μεγάλος θα έπρεπε να είναι ο χώρος φιλτρανσης μου αν π.χ έχω 3000 λίτρα καθαρά?.
Το ένα δέκατο, άρα περίπου 300 λίτρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βιολογία σε μια λίμνη είναι παντού. Σωστά?

Συμφωνώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά βάζουμε κάποια ποσότητα βιολογικού υλικού για να μαζεύουμε κύριος την άλγη και τα σωματίδια (σκόνη φύλλα κτλ). Σωστά?

Διαφωνώ. Άλλο το μέρος του μηχανικού φιλτραρίσματος και άλλος ο χώρος του βιολογικού, έστω και σε DIY φίλτρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι η βαρύτητα που πρέπει να δίνουμε είναι στο να έχουμε πολλά φυτά για να τρώνε τα νιτρικά. Σωστά?

Συμφωνώ. Όσο περισσότερα, τόσο το καλύτερο, πράγμα λίγο δύσκολο λόγω του μεγάλου χώρου που καλύπτουν. Άρα σωστή και επιλεκτική ποσότητα φυτών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αν έχουμε μεγάλο η μεσαίο η μικρό βιολογικό χώρο νομίζω ότι είναι δεύτερης σημασίας. Έχει να κάνει κύριος με το ποσό γρήγορα θα βουλώνει. Σωστά?

Διαφωνώ, εκτός στην περίπτωση όπου θα χρησιμοποιήσουμε πιεστικό φίλτρο.
Έχει να κάνει κυρίως στο πόσο καλά θα καλύπτει της ανάγκες της λίμνης μας, αναλόγως βιοφορτίου, φυτών και ύλης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01814 seconds with 11 queries