Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #108  
Παλιά 07-05-09, 16:55
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
.....πχ μια πολύ ζεστή μέρα θα εξατμιστεί πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νερού από ότι μια μέρα με συννεφιά. Το σίγουρο αν ακολουθήσεις αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια.....
Ε δε νομίζω να έχω και πρόβλημα τελικά με την εξάτμιση. Έτσι πως το κόβω μετά από 15 μέρες ζέστας ίσως να έχω πρόβλημα. Αν δε το δω στην πράξη δε μπορώ να πω με σιγουριά τίποτα έτσι υποθετικά πιστεύω ότι λόγω συγκεκριμένης υψομετρικής διαφοράς της αντλίας ότι θα είναι καλά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Κάτι που έχω δει και πρέπει να το αναφέρω, είναι ότι ο χώρος φύλτρανσης σου είναι πολύ μικρός σε σχέση πάντα με τα 3500 λίτρα λίμνη που πρόκειται να δημιουργήσεις
.
Από ότι έχω δει σε πολλές λίμνες έχουν απλά μια αντλία με το μικρό φιλτράκι τους και κάνουν κάποια δουλίτσα. Όχι τρελά πράματα αλλά τα ψιλοκαταφερνουν έως ένα σημείο.

Από την στιγμή που θα έχω και κάποια φυτά μέσα στην λίμνη και στην προλιμνη
ποσό μεγάλος θα έπρεπε να είναι ο χώρος φιλτρανσης μου αν π.χ έχω 3000 λίτρα καθαρά?.

Η βιολογία σε μια λίμνη είναι παντού. Σωστά?
Απλά βάζουμε κάποια ποσότητα βιολογικού υλικού για να μαζεύουμε κύριος την άλγη και τα σωματίδια (σκόνη φύλλα κτλ). Σωστά?

Θεωρώ ότι η βαρύτητα που πρέπει να δίνουμε είναι στο να έχουμε πολλά φυτά για να τρώνε τα νιτρικά. Σωστά?
Το αν έχουμε μεγάλο η μεσαίο η μικρό βιολογικό χώρο νομίζω ότι είναι δεύτερης σημασίας. Έχει να κάνει κύριος με το ποσό γρήγορα θα βουλώνει. Σωστά?
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries