Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 24-04-09, 19:03
iliastsi Ο χρήστης iliastsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: naousa
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και καθαρά σωματικά να το δούμε, αν σε έναν οργανισμό (είτε είναι ψάρι, είτε είναι θηλαστικό, είτε οτιδήποτε άλλο) δεν αναπτυχθεί σωστά η σπονδυλική στήλη ή/και κάποια εσωτερικά όγανα σίγουρα θα υποφέρει. Αυτό πιστεύω θα έχει ως αποτέλεσμα μείωση του χρόνου ζωης του, κακή φυσική κατάσταση (εμφάνιση) και μη φυσιολογική συμπεριφορά. Τα δύο πρώτα είναι σχετικά εύκολο να διαπιστωθούν. Για να πει κανείς όμως αν η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική ή όχι, θα πρέπει να έχει αρκετή εμπειρία και γνώση για τον συγκεκριμένο οργανισμό. Γι' αυτό διαβάζουμε πολύ συχνά γράφουν κάποιοι που από άγνοια "στοιβάζουν" πολλά και ακατάλληλα ψάρια σε μικρά ενυδρεία: "μέχρι τώρα τα ψάρια μου είναι μια χαρά" και άλλα τέτοια. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχουμε γνώσεις και παρατηρητικότητα για να πουμε αν ένα ψάρι, πχ το παγκάσιους, είναι "μια χαρά"...
δηλαδη ενα pangaisus για να εχει μια σωστη αναπτυξη σε ποσα λιτρα θα πρεπει να ζει???
εγω αναρωτιεμαι αλλο τωρα...
Οι petshoades βαζουν πολλα ψαρια ιδια μεσα σε σχετικα λιγα λιτρα για τον πληθυσμο τους σε 1 ενυδρειο...
Αυτα τα ψαρια στην ουσια δεν ειναι στρυμογμένα???
εγω θυμαμαι οταν ειχα παρει το pangasius ο πετσοπας ειχε γυρω στα 9-10 μεσα σε ενα ενυδρειο 80-100 λιτρων περιπου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 10 queries