Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 24-04-09, 08:14
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Το νερό πλέον είναι εντάξει. Τo NO3 έχει πέσει κάτω από τα 50ppm (θα ξανακάνω μια αλλαγή σε ένα 20% να το ρίξω κι άλλο το απόγευμα), έχω 0 αμωνία και NO2, pH, σκληρότητες ήταν πάντα ΟΚ για τα ψάρια, αλλά τα Gourami συνεχίζουν να είναι φοβησμένα να μην τρώνε (τουλάχιστον δεν τα έχω δει εγω να τρώνε).

Έχω ψάξει σε 4 μαγαζιά και δεν μπορώ να βρώ υδατοδιαλυτές βιταμίνες. Πήρα κάτι άλλες που διαλύονται στην τροφή, αλλά είναι δώρο άδωρο από την στιγμή που δεν τρώνε. Σήμερα θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια σε ένα ακόμα μεγάλο pet-shop και μετά θ' αρχίσω τα τάματα, γιατί είναι μια εβδομάδα που έχουν να φάνε και αν συνεχίσουν έτσι, μέχρι το τέλος του μήνα θα μείνει μόνο ο αλγοφάγος μέσα, ο οποίος τρώει σα γουρούνι όλη μέρα και καμια ώρα θα σκάσει από το φαγητό...

Καμια ιδέα ρε παιδία? Τι κάνω τώρα?

-------------------------



Τελικά βρήκα βιταμίνες, αφού έψαξα χθες σε 3 ακόμα μαγαζιά και πήρα και τεστάκι με αντιδραστήρια για το ΝΟ3. Η τιμή που βρήκα ήταν χαμηλότερη από αυτή που υπολόγιζα με τα στικάκια, γύρω στο 35ppm. Οπότε θα πάω για μια αλλαγή 30% σήμερα ή μέσα στο Σαββατοκύριακο και τελειώσαμε για την ώρα.

Τα ψάρια μάλον έχουν αρχίσει να τρώνε (κρυφά όμως από τον πάτο του ενυδρείου γιατί ακόμα φοβούνται), οπότε μένει να βγουν έξω από την κρυψώνα και να ξαναγίνουν λέμαργα όπως ήταν, το οποίο αν είναι σωστές οι βιταμίνες της Sera θα γίνει σε καμιά εβδομάδα το πολύ πιστεύω.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.


Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ge0rge : 24-04-09 στις 08:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries