Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 21-04-09, 13:20
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι μου ελεγε οτι αυτο εκανες...οταν ειπες για μαυρισμα των ψαριων και υπερβολικη νευρικοτητα, ο νους μου πηγε στην αμμωνια.
Λοιπον...πλενοντας τα φιλτρα με νερο βρυσης, το χλωριο που αυτο περιεχει καταστρεφει ακαριαια οση βιολογια εχει προλαβει να αναπτυχθει. Η βρωμια και η καφετιλα που βγαινει απο τα υλικα ειναι τα ωφελιμα βακτηρια. Μην το ξανακανεις αυτο, ασε το φιλτρο σου ησυχο για τουλαχιστον 1 μηνα και καθαρισε τα σφουγγαρια μονο αν πεσει η ροη του νερου και παλι πολυ ελεφρα ωστε να μενει μουργα πανω τους, και παντα σε νερο ενυδρειου.
Στην ουσια εχεις ενα ενυδρειο με μεγαλα ψαρια και αστρωτο φιλτρο ή τουλαχιστον με ανεπαρκη βιολογικη δυναμη.
Γι αυτο ειναι καλο να κανουμε συχνα τεστ ΝΗ3/4 ΝΟ2 και ΝΟ3 ωστε να ξερουμε που βρισκομαστε.
Η αμμωνια ειναι πολυ τοξικη και ενοχλει και στρεσσαρει πολυ τα ψαρια -αν δεν τα σκοτωσει.
Δεν έχω πιστεί ότι το πρόβλημα είναι στο νερό. Θα πάρω ένα kit με στικάκια και θα κάνω το τεστάκι το απόγευμα. Αν είναι το νερό, τι να πω...

Πάντως όταν λέω φίλτρα, εννοώ τα σφουγκάρια. Το άλλο που είναι άσπρο, δεν το πειράζω καθόλου. Πριν μια εβδομάδα το έπλυνα κάτω από την βρύση και αφού ήταν φοβησμένα τα ψάρια. Και τα σφουγκάρια όμως κάτω από την βρύση τα πλένω. Το ένα από τα τρία το πλαίνω κάθε 1-2 εβδομάδες, το δεύτερο μια το μήνα και το τρίτο σπανιότατα. Άντε να το έχω πλύνει 2-3 φορές μέσα σε 14 μήνες.

Θα επανέλθω με νεότερα το απόγευμα.

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries