Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-03-09, 16:22
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε Μίμη έχω να πω κάποια πραγματάκια πάνω στο θέμα που άνοιξες. Πρώτα από όλα τα ψάρια που αναφέρεις είναι πολύ ευκολά στην αναπαραγωγή και αρκετά ανθεκτικά. Και παρόλα αυτά υποθέτω ότι είχες αρκετά μεγάλες απώλειες από την γέννα. Πόσα ψαράκια έβαλες στην γεννήστρα και πόσα επιβίωσαν;

Για να πάρεις μια ιδέα του πόσο σκληροτράχηλα είναι τα ψάρια που έχεις θα σου πω την δικιά μου εμπειρεία.
Πρίν από περίπου 10 χρόνια είχα ένα ζευγάρι nigrofasciatus σε ενυδρείο 80 λίτρων (μικτά). Επειδή λοιπόν είχα μαύρα μεσάνυχτα, καθάριζα το φίλτρο με νερό της βρύσης (άρα άστρωτο ενυδρείο), έκανα αλλαγές νερού 30% μια φορά τον μήνα και μάλιτα με κρύο νερό της βρύσης. Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο υπέφεραν από πλευράς συνθηκών νερου τα ψαράκια. Παρά λοιπόν τις άθλιες αυτές συνθήκες, τά ψάρια μου δώσαν γέννα και ταΐζοντας τα ψαράκια μόνο με ξηρή τροφή σε σκόνη, έφτασαν στο μέγεθος των 2 εκ. γύρω στα 40 ψαράκια από την γέννα. Να σημειώσω ότι τα ψαράκια μεταφέρθηκαν σε μικρότερο ενυδρείο (περίπου 20 λίτρα) όταν ήταν 1 εκ περίπου. Φυσικά και εκεί το φίλτρο ήταν άστρωτο, μόνο που γινόταν πολύ συχνότερες αλλαγές νερου.
Μέσα σε μιά γεννήστρα δεν πιστεύω να επιζούσαν πάνω από 3-4 και αυτό φυσικά δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία. Αν λοιπόν στις συνθήκες που αναφέρω παραπάνω ζήσαν τόσα πολλά ψαράκια, καταλαβαίνεις ποιές συνθήκες αντιμετωπίζουν σε μια γεννήστρα όταν πεθαίνουν.

Βέβαια μέσα από όλους αυτούς τους πειραματισμούς βρίσκουμε τελικά τον σωστό δρόμο. Αφού όμως πλέον υπάρχει εδώ στο GAB τόση συσσωρευμένη γνώση και εμπειρία γιατί να μην αποφεύγουμε τα λάθη και να κάνουμε αυτό που πρέπει από την αρχή;

Επίσης θα διαφωνήσω με την κατά τα άλλα ρομαντική άποψη ότι με καλή θέληση και πολύ υπομονή τα πάντα είναι εφικτά. Αν δεν βάλει κανείς το χέρι στην τσέπη και δεν δημιουργήσει τις κατάληλες συνθήκες και προϋποθέσεις για τα ψάρια του θα ταλαιπωρηθεί πολύ και ο ίδιος αλλά και τα ψαράκια του. Όσο καλή θέληση και να έχω, δεν μπορώ να διατηρήσω σωστά πχ παγκάσιους σε 100 λίτρα...

Αυτά τα ολίγα και πάντα φιλικά.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01900 seconds with 10 queries