Θέμα: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 14-03-09, 01:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα,καλως ηρθες!!!

ειμαι καινουριος στο χομπυ και εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων που δουλευει 1 μηνα περιπου αλλα μαλλον δεν εχω ξεκινησει καλα.πολλοι απο εμας ετσι αρχισαμε....Η κατασταση εχει ως εξης...

ενυδρειο 100x35x45, εσωτερικο φιλτρο bluwave 03 power,ενα πλαστικο φυτο,ενα αληθινο Hydrocotyle leucocephala και 2 ψευτικα διακοσμητικα εκ των οποιων το ενα ειναι ενας ροζ βραχος (σαν ψευτικο κοραλι) 30x15x20.ο τελευταιος μπηκε πριν λιγες μερες.

αυτη τη στιγμη κατοικουν στο ενυδρειο ενα corydoras acrensis τα κορυ θελουν κοπαδι και μαλακο νερο...ενα albino shark καρχαριες λενε συνηθως τα rainbow sharks τα silversharks και τα pangasius....το 1ο και το 3ο κυκλοφορουν σε αλφικη μορφη..εσυ ποιο εννοεις?
ενα σκαλαρι επισης πρεπει να ειναι κοπαδι (απαγορευτικο για τα λιτρα σου) η ζευγαρι και θελουν μαλακο νερο.., ενας μονομαχος οχι με ψαρια που τον ενοχλουν οπως τιγρακια σκαλαρια κ.τ.λ.και ενας γλειφτης ποιος γλυφτης?.ειχα και αλλο 1 σκαλαρι και 2 πλατυ αλλα δυστυχως πριν απο λιγες μερες πεθαναν.πολλα ψαρια πολυ γρηγορα, υπαρξη Νο2 στο ενυδρειο, αλλα δεν ηξερα για ολα αυτα νωριτερα.Τωρα κανω τεστ, αλλαγες καθε 3 μερες το 30% και βακτηρια καθημερινα και δεν βαζω αλλο ψαρι μεχρι να εξαφανιστει το Νο2.αν χρειαστει μπορεις να κανεις και καθημερινες αλλαγες και μεχρι 50%...φροντισε απλα να κρατας πολυ χαμηλα τα no2..τα ψαρια που δε μπορεις να φιλοξενησεις και θα πρεπει να δωσεις δωσε τα μια ωρα αρχιτερα-τωρα- να μην ταλαιπωρουνται αλλα και να "ελαφρυνεις" την ιχθυοφορτιση..Αυτη τη στιγμη εντοπιζω 2 προβληματα στο ενυδρειο και χρειαζομαι την γνωμη απο καποιον υπευθυνο....

και τα 2 διακοσμητικα που εχω ειναι κουφια ωστε να παρεχουν καλυψη στα ψαρια που την θελουν.στην αρχη λοιπον στο μικρο διακοσμητικο που ειχα(μπαουλο με σταμνες) ηταν μεσα το καρχαριακι με τον γλειφτη.οταν μπηκε το δευτερο μεσα , το καρχαριακι ειναι μονιμως εκει,αρα ειναι στρεσσαρισμενο...δεν φαινεται σχεδον καθολου, αλλα εχω εντοπισει μερικα ροζ κομματακια πολυ μικρα στον πυθμενα του ενυδρειου και πολλα περρισοτερα μεσα στην πρωτη κρυψωνα, στο μπαουλακι με τις σταμνες.ετσι λοιπον πιστευω πως μαλλον τα κοβει το καρχαριακι απο τη νεα του φωλια, γιατι φαινεται πως εχει σημεια που μπορουν να αποσπαστουν (πολυ λεπτα σημεια που προεξεχουν ελαχιστα).φυσικα αφαιρεσα καποια απ' αυτα απο το ενυδρειο και παρατηρησα πως λιωνουν στο χερι μου κι ετσι αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να ανυσηχω μηπως μου δημιουργησει προβλημα στο νερο.απο την αλλη βεβαια σκεφτομαι οτι αυτο το διακοσμητικο το πηρα απο πολυ αξιοπιστο καταστημα και δεν πιστευω να μου εδιναν κατι που να δημιουργει προβλημα στα ψαρια.τα ειδη που προοριζονται για ψαρια στα πετσοπ ειναι σε γενικες γραμμες ασφαλη....αλλα εφοσον παρατηρεις τετοια κατασταση καλυτερα να το βγαλεις και να πας σε κατι πιο φυσικο..επισης αλλος ενας λογος που δεν μπορω να το βγαλω εναι οτι αρεσει πολυ στη γυναικα μου...αυτη το διαλεξε!!αν θελεις να κανεις ενα σωστο ενυδρειο θα φυγουνοι συναισθηματισμοι..."η γυναικα μου διαλεξε αυτο το διακοσμητικο η αυτο το ψαρακι" γιατι αυτη μετα θα κλαιει και περισσοτερο για τα ψαρια που θα χανονται....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα μιας και το ενυδρειο ειναι ενα κοματι της φυσης στο σπιτι μας γιατι δεν κανεις μια φυσικη διακοσμηση??
δεν μπορω να καταλαβω απο τι υλικο ειναι φτιαγμενο.να το εμπιστευτω???τι να κανω??παιξε "φυσικα"..

το δευτερο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι με τον μονομαχο.εδω και 2 μερες του επιτιθεται το σκαλαρι και του εχει μαδησει την ουρα.δεν τον αφηνει σε ησυχια.πιστευω πως αν βαλω παλι ενα δευτερο σκαλαρι μεσα θα παψει να τον εννοχλει αλλα δεν εχω βαλει ακομα λογω του Νο2.Ποια ειναι η γνωμη σας?
να φυγει ειτε το σκαλαρι ειτε ο μονομαχος...αυτα τα ειδη μαζι δε πανε..παντα θα εχεις προβλημα....το 2ο σκαλαρι δεν ειναι λυση....
για αρχη θα σου προτεινα να διαβασεις εδω..http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 και πανω σε αυτο να ψαξεις για απαντησεις εδω στο φορουμ και εδω.. www.tsamisaquarium.gr
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 14-03-09 στις 12:43
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02223 seconds with 10 queries