Θέμα: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 14-03-09, 00:51   #1
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
Nikos26
Junior Member
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: Naxos
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Nikos26 Ο χρήστης Nikos26 δεν είναι συνδεδεμένος 14-03-09, 00:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια καλησπερα,

ειμαι καινουριος στο χομπυ και εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων που δουλευει 1 μηνα περιπου αλλα μαλλον δεν εχω ξεκινησει καλα.Η κατασταση εχει ως εξης...

ενυδρειο 100x35x45, εσωτερικο φιλτρο bluwave 03 power,ενα πλαστικο φυτο,ενα αληθινο Hydrocotyle leucocephala και 2 ψευτικα διακοσμητικα εκ των οποιων το ενα ειναι ενας ροζ βραχος (σαν ψευτικο κοραλι) 30x15x20.ο τελευταιος μπηκε πριν λιγες μερες.

αυτη τη στιγμη κατοικουν στο ενυδρειο ενα corydoras acrensis ενα albino shark ενα σκαλαρι, ενας μονομαχος και ενας γλειφτης.ειχα και αλλο 1 σκαλαρι και 2 πλατυ αλλα δυστυχως πριν απο λιγες μερες πεθαναν.πολλα ψαρια πολυ γρηγορα, υπαρξη Νο2 στο ενυδρειο, αλλα δεν ηξερα για ολα αυτα νωριτερα.Τωρα κανω τεστ, αλλαγες καθε 3 μερες το 30% και βακτηρια καθημερινα και δεν βαζω αλλο ψαρι μεχρι να εξαφανιστει το Νο2.Αυτη τη στιγμη εντοπιζω 2 προβληματα στο ενυδρειο και χρειαζομαι την γνωμη απο καποιον υπευθυνο....

και τα 2 διακοσμητικα που εχω ειναι κουφια ωστε να παρεχουν καλυψη στα ψαρια που την θελουν.στην αρχη λοιπον στο μικρο διακοσμητικο που ειχα(μπαουλο με σταμνες) ηταν μεσα το καρχαριακι με τον γλειφτη.οταν μπηκε το δευτερο μεσα , το καρχαριακι ειναι μονιμως εκει,δεν φαινεται σχεδον καθολου, αλλα εχω εντοπισει μερικα ροζ κομματακια πολυ μικρα στον πυθμενα του ενυδρειου και πολλα περρισοτερα μεσα στην πρωτη κρυψωνα, στο μπαουλακι με τις σταμνες.ετσι λοιπον πιστευω πως μαλλον τα κοβει το καρχαριακι απο τη νεα του φωλια, γιατι φαινεται πως εχει σημεια που μπορουν να αποσπαστουν (πολυ λεπτα σημεια που προεξεχουν ελαχιστα).φυσικα αφαιρεσα καποια απ' αυτα απο το ενυδρειο και παρατηρησα πως λιωνουν στο χερι μου κι ετσι αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να ανυσηχω μηπως μου δημιουργησει προβλημα στο νερο.απο την αλλη βεβαια σκεφτομαι οτι αυτο το διακοσμητικο το πηρα απο πολυ αξιοπιστο καταστημα και δεν πιστευω να μου εδιναν κατι που να δημιουργει προβλημα στα ψαρια.επισης αλλος ενας λογος που δεν μπορω να το βγαλω εναι οτι αρεσει πολυ στη γυναικα μου...αυτη το διαλεξε!!
δεν μπορω να καταλαβω απο τι υλικο ειναι φτιαγμενο.να το εμπιστευτω???τι να κανω??

το δευτερο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι με τον μονομαχο.εδω και 2 μερες του επιτιθεται το σκαλαρι και του εχει μαδησει την ουρα.δεν τον αφηνει σε ησυχια.πιστευω πως αν βαλω παλι ενα δευτερο σκαλαρι μεσα θα παψει να τον εννοχλει αλλα δεν εχω βαλει ακομα λογω του Νο2.Ποια ειναι η γνωμη σας?
Εμφανίσεις: 4925
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01994 seconds with 11 queries