Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-03-09, 11:42
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Ναι κυανιο ειναι.
Οπως γραφω και παραπανω ειναι reef.
εχω ικανοποιητικη κυκλοφορια του νερου και προς ολες τις μεριες του ενυδρειου.Αλλαγη σχεδον το 50% του νερου καθε μηνα μαζι με τα υλικα του φιλτρου απο νερο οσμωσης. Ενα φιλτρο eheim 1000 λιτρα την ωρα με ανθρακα και αντιφοσφορο. Οχι sump.Skimmer με κυκλοφορια 2500 λιτρα. Στα 190 λιτρα χωρητικοτητας του ενυδρειου, εχω βαλει γυρω στα 35 κιλα βραχο και 30 αραγωνιτη ζωντανο. οποτε υπολογιζω στα 120 λιτρα καθαρα νερου.Κανω μετρησεις του νερου με salifert και api, no2 no3 po4 ph αλατοτητα kh nh4 και ca. Ο φωτισμος ειναι ικανοποιητικος εως αρκετος με 11 ωρες φωτισμου την ημερα.
Αυτην την στιγμη σαν συμπληρωματα για την συντηρηση του ενυδρειου εχω...reef plus , reef trace, reef strontium , vit amino, pro coral zooton, liquid calcium και reef builder για την εβδομαδιαια συντηρηση του ενυδρειου. Μηπως ειναι πολλα και γινωμαι υπερβολικος ? Αν πρεπει τοτε ποια να σταματησω απο τα παραπανω συμπληρωματα? Εκτος απο αυτα ειναι κατι που θα επρεπε να χρησιμοποιω για το θεμα της συντηρησης του ενυδρειου?
Παλικαρια βοηθηστε με γιατι την προηγουμενη εβδομαδα εχασα ενα πολυ ωραιο κοραλι και με εχει παρει απο κατω! Πιστευω πως η απωλεια του κοραλιου οφειλεται στα νιτρικα μου που δεν λενε να πεσουν με τιποτα!
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01373 seconds with 10 queries