Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-03-09, 13:44
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή Μερικες γνωμες και ερωτησουλες.

Καλημερα σε ολους του φιλους και φιλες.
Εδω και 8 μηνες περιπου εχω στησει ενα reefακι (juwel trigon 190) χωρις sump, καλη κυκλοφορια του νερου, δυνατο σκιμμερ, αρκετο φωτισμο και μεχρι στιγμης σχεδον ολα καλα μου πανε αλλα εχω καποιες μικρες αποριες.....
Λοιπον.
1) η aptaisia ειναι επιθυμητη η ανεπυθημητη? Εχω μερικες μεσα μικρες και μεσαιες στο μεγεθος. Αν δεν κανει να τις εχω μεσα τοτε ποιος ο λογος που δεν πρεπει να υπαρχουν?
2)Κατω στην αμμο εχει δημιουργηθει εδω και 2 εβδομαδες μια καφε στρωση σαν γλιτσα η οποια το βραδυ οταν κλεισουν τα φωτα σχεδον εξαφανιζεται. Την επομενη μερα που θα ξανααναψουν τα φωτα δημιουργειται παλι. Ειναι κακο ? Και αν ναι τοτε τι πρεπει να κανω για να απαλλαγω απο αυτο το καφε γλοιωδες πραγμα?
3) Τα φωτα τα εχω αναμμενα γυρω στις 10 με 11 ωρες την ημερα. Ειναι καλα?
4) Τα νιτρικα μου απο τοτε που ξεκινησα το ενυδρειο δεν λενε να μηδενιστουν με τιποτα. Κυμαινωνται γυρω στο 15 με 20. Απ οτι διαβασα μεχρι 20 ειναι ανεκτο για το ενυδρειο μου. Τι μπωρω να κανω για να τα μηδενισω ?
Αφου στρωθηκε πια το ενυδρειο μου ,περα απο τις αλλαγες του νερου και τα υλικα του φιλτρου (αντιφωσφορο και ανθρακα) απο φαρμακα τι θα πρεπει να ριχνω σε μηνιαια και εβδομαδιαια βαση?
Aυτα τα λιγα προς το παρον που με απασχολουν. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας προκαταβολικα!
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 10 queries