Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-03-09, 11:16
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Σπύρο, μιας και την έχω ψάξει πολύ με την σειρά S-SX (σύντομα θα βρεθώ και εγώ με μία τέτοια αλλά άλλο μοντέλο) να σου πω τι έχω διαπιστώσει για το macro, για να μην ψάχνεσαι όταν το χρειαστείς.
Tο macro σε αυτή την μηχανή μπορεί να διαφημίζεται ότι τραβάει από το 1cm αλλά στην πραγματικότητα η ελάχιστη απόσταση από το αντικείμενο που φωτογραφίζεις πρέπει να είναι λίγο παραπάνω για να εστιάσει σωστά.
Οι περισσότερες S-SX έχουν "Super Macro" που πραγματικά ακουμπάς τον φακό πάνω στο θέμα σου, η δικιά σου (SX-110) δεν το έχει.
Όταν την δοκίμασα τα κατάφερα στα 4cm με 5cm.
Πιο κοντά δεν εστίαζε, μπορεί να τα κατάφερνα λίγο καλύτερα αν προσπαθούσα περισσότερο, αλλά δεν το πάλεψα πολύ.

Γενικά είναι αρκετά καλή μηχανή για compact αλλά ξεψάχνισε λίγο το manual της, με λίγο διάβασμα και πειραματισμό θα βγάζεις πολύ ωραίες φωτογραφίες.

Δες παρακάτω τα αποτελέσματα.
Με κόκκινο κύκλο έχω βάλει το θέμα που τραβήχτηκε, μετά με macro, για να καταλάβεις τις πραγματικές διαστάσεις.
Την τελευταία φωτογραφία την τράβηξε φίλος μου με S5-IS , με τον φακό να ακουμπά εντελώς στο τζάμι.

SX110-IS:





S5-IS :



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01881 seconds with 11 queries