Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 26-02-09, 14:12   #1
Μετρήσεις Παράδοξο
 
Το avatar του χρήστη kostas_dimi_xapsas
kostas_dimi_xapsas
Member
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostas_dimi_xapsas Ο χρήστης kostas_dimi_xapsas δεν είναι συνδεδεμένος 26-02-09, 14:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και πάαααλι!
Λοιπόν κάνω σήμερα όλη την σειρά μετρήσεων με το Sera Aqua Test το οποίο παράγγειλα από το εξωτερικό μιας και είχα την εντύπωση πως τα χαρτάκια που χρησιμοποιούσα δεν κάνουν σωστά τις μετρήσεις (όπως άλλωστε διάβασα εδώ στο Forum).Τα αποτελέσματα:

Ph: 8
Gh: 13
Kh: 7

NH4: 0,5 NH3: 0,03 (με βάση το pH)
NO2: 1
NO3: 25

PO4: <0,25
Fe: 0,1-0,25
Cu: 0

Το ΝΟ2 το οποίο μετρούσα και με τα χαρτάκια εδώ και 1 1/2 εβδομάδα έχει κολλήσει στο 1!!! Κάνω αλλαγές ταΐζω ελάχιστα (κάποιες μέρες δεν ταΐζω καθόλου). Την τελευταία 1 1/2 εβδομάδα έχω κάνει 7 αλλαγές μεταξύ 20 και 40%. Έχω προσθέσει και 2 Valisneries μετά από συμβουλή του πετσοπά ως φυτά που απορροφούν μεγάλες ποσότητες ΝΟ2 (πέρα από τα κερατόφυλλα και την κρυπτοκορίνα που υπήρχαν). επίσης έχω προσθέσει 3 φορές από ~10ml Toxivec μπας και κάνει τίποτα αλλά τζίφος και έτσι το σταμάτησα!

Κάνω λοιπόν σήμερα μετά την μέτρηση άλλη μία αλλαγή ~30%
και ξαναμετράω ΝΗ4 και ΝΟ2:

ΝΗ4: σταθερά 0,5 (είναι δυνατόν μετά από αλλαγή να μην έχει μεταβληθεί η περιεκτικότητα του???? θα ξεχάσω και τα λίγα που ξέρω από χημεία)

ΝΟ2: 0,5 (έπεσε κατά 0,5 κάτι είναι και αυτό)

Το ενυδρείο τρέχει τώρα κοντά 1 μήνα με κακό ξεκίνημα λόγο άγνοιας και κακές συμβουλές πετσοπά!
Είναι ένα Juwel60 στα 54 λίτρα και κατοικούν σε αυτό:

1 μονομάχος
2 Silver Shark
2 Gouramies
1 Apple Snail
και τα φυτά που ανάφερα παραπάνω

Θα παρακαλούσα να μην αναφερθούμε σε ασυμβατότητα ψαριών μιας και αυτά συμβιώνουν μία χαρά. Αλλά ούτε και στο μικρό μέγεθος του ενυδρείου μιας και άμεσα θα μετακομίσουν σε μεγαλύτερο αφού με έχει συνεπάρει το Hobby αυτό. Αρκετοί θα μου πουν τώρα πως οι τιμές του νερού είναι άμεσα συνδεδεμένες με την ιχθυοφόρτηση το οποίο και έμαθα αφού ήταν αργά. Επειδή όμως δεν αλλάζει τώρα αυτό αναζητώ λύσει στο πρόβλημα με τις τιμές του νερού χωρίς να πρέπει να βγάλω κάποια από τα ψαράκια!

Το ενυδρείο αφού αγοράστηκε σαν σετ είναι εξοπλισμένο με τον θερμαντήρα του την λάμπα των 15Watt και το φίλτρο από το οποίο έχω αφαιρέσει τον άνθρακα και στην θέση του πράσινου σφουγγαριού έβαλα Sera Siporax 15mm ~1/2 λίτρο μιας και ολόκληρη η συσκευασία δεν χωρούσε!


__________________
Και τα ψαράκια μας έχουν Ψυχούλες!!!
Εμφανίσεις: 3018
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01660 seconds with 11 queries