Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-02-09, 09:30
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Να βάλω gold barb; Ερώτηση για θερμοκρασία...

Θα ήθελα να βάλω μερικά 6-8 gold barb στο ενυδρείο μου (180λτ, φυτεμένο, με 2 ΣΑΕ, 6 melanotaenia praecox, 4 zebra danio και μερικά σαλιγκάρια), και έκανα την απαραίτητη έρευνα "συμβατότητας" με τα είδη που έχω αυτή τη στιγμή.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Βλέπω ότι το ευρός θερμοκρασιών που αναφέρονται για gold barb είναι 18-24C - με μερικά sites να το έχουν λίγο παραπάνω. Τα υπόλοιπα ψάρια μου όμως θέλουν: SAE 24-26C, melanotaenia 22-28C, zebra danio 18-24C.

1) Αυτό σημαίνει ότι για να είμαι εντός του εύρους θερμοκρασιών και για τα υπόλοιπα ψάρια μου πρέπει να κρατάω το ενυδρείο στους 24C ακριβώς;
Γιατί, τα ΣΑΕ δεν θέλουν κάτω από 24 ενώ τα ζεβρακια και τα gold barb δεν θέλουν πάνω από 24...

2) Μήπως πάω να κάνω πατάτα, με τα barb, και ίσως δεν έπρεπε να έχω και τα zebra danio λόγω ασυμβατότητας στις θερμοκρασίες;

3) Το καλοκαίρι που έρχεται, δε βλέπω να κρατιέται η θερμοκρασία στους 24 με τίποτα, ( αν και ετοιμάζω ανεμιστηράκια). Αν ένα ψάρι θέλει 18-24 βαθμούς, θα "χαιρετίσει" στους 30 π.χ. που μπορεί να φτάσει η θερμοκρασία για τους καλοκαιρινούς μήνες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01381 seconds with 10 queries