Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 16-02-09, 10:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eva31 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι 180λτ και έχω 3 χρυσόψαρα. Είναι καινούργιο και μου το εγκαταστήσανε στις 2-2-09. Αυτός που μου το εγκατέστησε μου είπε να αλλάξω το νερό σε 1-1μιση μήνα! Σε ένα μαγαζί με ενυδρεία στην κηφισιά μου είπαν κάθε ένα μήνα. Τώρα μου λέτε κάθε βδομάδα....

Τα ψάρια τα αφήνω μέσα ή τα βγάζω σε κάποια λεκάνη? Το νερό που θα προετοιμάσω θα το βάλω σε μία λεκάνη πρώτα?Για ποιο λόγο? Κανένα ειδικό σαπουνι για να πλύνω τα φυτά δεν υπάρχει(οκ μη βαρατε!)

Για να καθαρίσω τα τζάμια μου δώσανε μια "τσουγκρανα" αρκετα σκληρη βούρτσα. Λέτε να μου κάνει γρατζουνιές?

Έχω πάρει τα τεστ να τα κάνω θα σας ενημερώσω..... αν σας πω τιποτα αστρονομικες τιμές... καταλαβαινετε σαν αρχάρια μπορει να εκανα καμια πατατα...
Δε βαράμε καθόλου αγαπητή φίλη, γιατί είναι πολύ συχνό το φαινόμενο αυτό που έχεις αντιμετωπίσει και το φταίξιμο δεν είναι δικό σου.

To ενυδρείο, μιά χαρά για τα 3 χρυσόψαρα που έχεις μέσα. Βρίσκεσαι όμως σε ορειακό σημείο λίτρων ανά χρυσόψαρο, γι' αυτό μην πέσεις στον πειρασμό να προσθέσεις κι άλλα στο άμεσο μέλλον.

Η αλλαγή νερού, είναι μια πολύ απλή διαδικασία μερικών λεπτών για τέτοιο ενυδρείο και βέβαια δεν βγάζουμε για κανένα λόγο τα ψάρια από το ενυδρείο. Στο "κατάστημα" που έχεις αγοράσει το ενυδρείο, υπάρχουν κάποιες μικρές εύχριστες αντλίες χεριού που μάλιστα δεν κοστίζουν τίποτε.

Δεν είναι μόνο ένα τεστ που πρέπει να κάνεις, αλλά ένα συνδιασμό ώστε να γνωρίζεις επ' ακριβώς την κατάσταση την οποία βρίσκεται η ποιότητα του νερού στο ενυδρείο σου.

Τώρα, από ότι έχω καταλάβει, το ενυδρείο είναι εντελώς καινούριο, τώρα μόλις στρώνεται και μάλιστα με 3 χρυσόψαρα. Θέλω να αποφύγω εντελώς να εκθέσω το κατάστημα που το έχεις αγοράσει για τις ευθύνες που έχει. Κανονικά, η αλλαγή νερού (1 φορά τον μήνα) αφορούσε ΜΟΝΟ την περίοδο στρωσίματος του ενυδρείου και ΧΩΡΙΣ ψάρια μέσα!!! Από την στιγμή που έχεις βάλει ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο, εν αγνοία σου κάνεις τα ψάρια σου πειραματόζωα για το στρώσιμο. Οι αλλαγές νερού τώρα πια θα πρέπει να είναι ακόμα πιο συχνές από ότι σου έχουν πει οι φίλοι πιο πάνω, γιατί πιστεύω ότι ο κύκλος του αζώτου δεν έχει κάνει ακόμα τον κύκλο του και τα ψάρια σου, κολυμπούν σε μια δεξαμένη δηλητήριο.

Έτσι απλά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries