Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 05-02-09, 12:58
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ο πληθυσμός των βακτηριδίων δεν εξαρτάται μονο από την ποσότητα τις επιφανειας για ανάπτυξη αλλα από το βιοφορτιο.

Δηλαδή για να αναπτυχθούν θέλουν τροφή. Αμμωνία(NH4), νιτρώδη(NO2) και νιτρικά (NO3).
Όλα τα πιο πάνω είναι τοξικά.
Και σε περίπτωση που σκέφτεσαι να ταΐζεις περισσότερο για να αυξηθεί γρήγορα ο αριθμός, επιπλέον τροφή = επιπλέον νιτρικά.
Τα ψαρια αντέχουν λίγα νιτρικά αλλα τα ασπονδυλωτα όχι. Το κάνιστρο ναι μεν θα έχει βακτηρίδια για να τα διασπάσουν αλλα δεν έχει την ιδιότητα να αναπτυχθούν βακτηρίδια που διασπούν νιτρικά και επιπλέον αφού θα μαζεύει βρώμα θα σου αυξάνει τα νιτρικά και θα έχεις προβλήματα με πράσινη άλγη και νεκρά ασπονδυλωτα.

Τι μπορείς να κανεις:
1) Βγάζεις το κάνιστρο, και αφού κάνει τον κύκλο με τον υπάρχον βράχο, συνεχίζεις προσθέτοντας ένα ένα κομμάτι βράχο σιγά σιγά, για να αυξήσεις την δυνατότητα βιοφορτιο χωρίς να ανεβάσεις απότομα αμμωνία και πεθάνουν τα ζωντανά σου. Υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις καλής ποιότητας κουραρισμενο βράχο χωρίς να ανεβάσεις αμμωνία.
Το αποτέλεσμα πιο πάνω θα είναι πιο argos κύκλος και δυνατότητας βιοφορτιου αλλα γλιτώνεις την ανάγκη για ρύθμιση νιτρικών και μπορείς να βάλεις κοραλία και αλλα ασπονδυλωτα σύντομα.

2) Αφήνεις το κάνιστρο, και όταν γίνει ο κύκλος βάζεις μονο ψαρια. Επίσης όταν θα έχεις την δυνατότητα θα προσθέσεις και άλλο βράχο γιατί είναι καλύτερη επιφάνεια ανάπτυξης βακτηριδίων σε σύγκριση με το κάνιστρο μιας και δεν θα μαζεύει βρώμα και δεν θα σου αυξάνει τα νιτρικά. Όσο έχεις το κάνιστρο θα έχεις αυξημένα νιτρικά και πιθανότατα hair άλγη. Όταν αποφασίσεις να το βγάλεις, θα αφαιρέσεις ένα πληθυσμό βακτηριδίων. Αυτό σημαίνει αυξημένο βιοφορτιο για τα βακτηρίδια στο βράχο που δεν θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν. Αποτέλεσμα: θα αυξηθεί η αμμωνία και πιθανότατα να χάσεις κάποια ζωντανά εκτος και αν είσαι διαθετειμένος να κανεις ημερήσιες αλλαγές νερού κρατώντας την αμμωνία σε μηδενικά επίπεδα μέχρι να αυξηθεί ο πληθυσμός βακτηριδίων στο βράχο για να την αναλάβουν.

Και εγώ πριν ένα μηνα σκεφτόμουν να το λειτουργήσω με ένα DIY φίλτρο με κεραμικά, υαλοβάμβακα και άνθρακα. Μονο και μονο για να μπορέσω να ρίξω ένα ψαράκι μέσα να βλέπω κάτι να κινείται μέχρι να καταφέρω να αγοράσω όλο τον εξοπλισμό.

Σταθερά θα έχω πράσινη άλγη. Είναι για να τραβάω τα μαλλιά μου μετά?
Έκανα υπομονή 2 χρονια για να στήσω το ενυδρείο διαβάζοντας συνεχώς. Ο ένας δυο μήνες ακόμα υπομονή για να μπει όλος ο βράχος θα με πειράξει?
Να ξέρεις ότι στον ύφαλο ότι γίνετε γρήγορα δεν γίνετε για καλο
Δεν μπορώ να αριθμήσω ποσα λάθη θα έκανα και από πλευράς εξοπλισμού και οικονομίας και βιολογίας αν είχα την οικονομική ευχέρεια από την πρώτη μέρα να αγόραζα ότι νόμιζα ότι ήταν κατάλληλο.
Εγώ σου προτείνω αντί να πάρεις τον λόγο μου για δεδομένο (όσο αφορά τον βράχο και την βιολογία) να αναζητήσεις περισσότερες πληροφορίες και να διαβάσεις πριν κανεις τις επόμενες σου κινήσεις. Μια καλή πηγή είναι το www.reefcentral.com που εκτος από ένα forum με πολλά meli εκ των οποιων αρκετά είναι έμπειρα έχει και πολλά ενδιαφέροντα άρθρα στο ηλεκτρονικό περιοδικό που βγάζει κάθε μηνα.

να προσθέσω και εγώ μια ερώτηση για ιχθυοφορτωση:

Όταν με το καλο τελειώσω με την κατασκευή και το κουράρισμα του βράχου, θα έχω
σε ενυδρείο 300 λίτρων:
20 κιλά ζωντανό, 20 κιλά νεκρό για βάση και 40 κιλά άμμο.

Όταν είναι μονο 20 κιλά ο ζωντανός βράχος, τι ιχθυοφορτωση μπορώ να έχω και τι ιχθυοφορτωση όταν ζωντανέψει μετά από 1 χρόνο και ο βράχος βάσης?

Τα ψαρια που θέλω είναι ένα ζευγάρι clown, 1 κίτρινο tang και 1 ψάρι για ανακάτεμα τις άμμου(κάποιες εισηγήσεις?)
Το κίτρινο tang δεν ξέρω πως θα τα πάει σε 300 λίτρα. Είναι λίγα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01895 seconds with 11 queries