Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 31-01-09, 12:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλημερα, εισαι ωραιος.. εχεις δει εστω και μικρη βελτιωση με την αλγη;
Μην περιμενεις να εξαφανιστει αμεσως, θα κανει ισως και 2-3 εβδομαδες να φυγει τελειως.
Τωρα το πιο σημαντικο ειναι το διοξειδιο.Μπορεις να αρχισεις να αυξανεις το CO2 σιγα-σιγα μεχρι να το φτασεις στα 23-27 ppm.
Σημαντικο ρολο θα παιξει η σωστη διαχυση και κυκλοφορια. Αληθεια πως κανεις την διαχυση του αεριου;
Ενας τροπος να γνωριζεις αν το CO2 ειναι στο ωφελιμο ειναι ενας drop checker, εγω πηρα με 12ευρω εναν πριν 1 βδομαδα και μου δινει συνεχως εναν μπουσουλα.Τον τσεκαρεις απλως κοιτωντας το χρωμα που αλλαζει αναλογα με την τιμη του ΡΗ στο υγρο που περιεχει.
Ενας αλλος τροπος ειναι, το πρωι να παρεις νερο απο το ενυδρειο με ενα δοχειο και να μετρησεις το ΡΗ. Επειτα αφου αφησεις το δοχειο 12ωρες να εξατμιστει το αεριο, ξανακανεις μετρηση. Η διαφορα στο ΡΗ θα σου δειξει την συγκεντρωση CO2.
Επισης απο λιπανση θα πρεπει να εχεις τις εξης μετρησεις απο δω και περα:ΝΟ3=10-25 ,ΡΟ4=0.5-1.5 ,Κ=10-30 , Fe=0.2-0.5 , CO2=23-30.
Να θυμασαι οτι η ελλειψη/κακη διαχυση CO2 ευθυνεται για το 95% των αλγεων. Η αλλη κυριοτερη αιτια ειναι η ελλειψη καποιου στοιχειου.
Και οταν βρεις την ρουτινα καθιερωσε 40-50% εβδομαδιαιες αλλαγες ωστε να μηδενιζεις το συστημα απο τυχον πλεονασμα λιπασματων που συσσωρευεται μεσα στην εβδομαδα.
Και μολις ισορροπησει το συστημα κρατα σταθεροτητα, τα φυτα λατρευουν τις σταθερες συνθηκες.
Ειμαι σιγουρος οτι αν επιμεινεις και δεν τα βρεις ολα αυτα υπερβολικα κουραστικα θα αποκτησεις εναν υποβρυχιο κηπο χωρις αλγες.
Καλη συνεχεια και οτι απορια εχεις ρωτα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 10 queries