Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-01-09, 22:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krom Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, συνήθως ψάχνω στα sticky posts για απαντήσεις, μιας και ο χρόνος μου δεν μου επιτρέπει να διαβάσω τα 17Κ Posts των αρχαρίων, παρόλα αυτά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα νέα posts από την ημερομηνία εγγραφής μου.
Το ενυδρείο μου είναι το Juwel Rekord 800, των110 λίτρων, με καθαρά λίτρα να έχουν μείνει κάτι πάνω από τα 90.

Από τις παραπάνω, μου ερωτήσεις και τις απαντήσεις σας, μου έχουν μείνει ακόμα οι εξής απορίες.
  • Στις οδηγίες του toxivec λέει ότι είναι βλαβερό για μερικά φυτά. Εγώ μέσα έχω μόνο κερατόφυλλο. Θα το χαλάσω?δε γνωριζω το προιον και δεν εχω ιδια πειρα ..σου το αφηνω αναπαντητο..περιμενε καποιον που γνωριζει...

  • Οκ, μου είπατε όχι τα ζουμιά των μαγαζιών. Ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να ρίξω το PH? (A/O ???, CO2 ???)το CO2 κατεβαζει το πεχα εχοντας σταθερο το ΚΗ.. η χρηση νερου απο ΑΟ η απιονισμενου ετοιμου και η χρηση τυρφης κατεβαζουν το ΚΗ οποτε με σταθερη συγκεντρωση διοξειδιου κατ'επεκταση πεφτει και το pH..
  • Στο φίλτρο μέσα έχω τα εξής υλικά, με τη σειρά που τα αναφέρω από πάνω προς τα κάτω.4 πόντοι υαλοβάμβακας (χύμα όχι σφουγγάρι), 3 πόντοι μπλε σφουγγάρι, 3 πόντοι πράσινο σφουγγάρι, 8 πόντοι μακαρόνι.Είναι οκ? Μήπως πρέπει να βγάλω κάποιο σφουγγάρι? Μιας και έχω το μακαρόνι?το μακαρονι σου ειναι για βιολογικο φιλτραρισμα? ειναι σιποραξ? αν ειναι για μηχανικο απλα πρεπει να το βαλεις στην αρχη...αλλα και σιποραξ να ειναι δεν εχεις λογο να αφαιρεσεις το σφουγγαρι...μια χαρα βιολογια κραταει και αυτο...κρατω επιφυλαξεις για το πρασινο σφουγγαρι γιατι λενε οτι ειναι απονιτροποιησης....δεν το εχω δουλεψει ποτε..περιμενε απαντηση σε αυτο...

  • Τέλος, έχοντας υπόψιν τα ψάρια μου και ότι το μόνο φυτό που έχω μέσα είναι το κερατόφυλλο, που κολυμπάει στην επιφάνεια, μπορώ να αλλάξω την DAYLIGHT με μια WARMLIGHT και να έχω δύο WARMLIGHT?
με 2 warmWHITE(και οχι light) αν καταλαβα καλα θα εχεις πολυ κιτρινο φως..εμενα δε μου αρεσε προσωπικα και ο συνδυασμος 1-1 μου αρεσε και οπτικα και ειχε καλα αποτελεσματα στα φυτα μου...αν σου αρεσει ομως τοσο εντονο κιτρινο δοκιμασε το...αν τα φυτα σου ανταπεξερχονται ..κρατησε το.....ο λαμπες αυτες ειναι παμφθηνες και σε Τ5 και σεΤ8..μπορεις να πειραματιστεις χωρις κοστος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01863 seconds with 11 queries