Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-01-09, 15:21
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καφε αλγη...θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει....
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και τι συνθηκες-ψαρια-ρουτινα εχεις?? αν μπορεις κανε μια παρουσιαση...

Εχω το juwel rekord 600. Το ενυδρείο είναι 60-65 λίτρα.Φιλτρο ,θερμοστατης,λάμπα ήταν όλα μέσα! Πριν καιρό είχα ένα ατύχημα επειδή μου έπεσε μάγια με ζάχαρη μέσα! και αναγκάστηκα να το στήσω και να τα κάνω όλα απο την αρχη!εχω κανει μια παρουσιαση πριν κανα διμηνο για την αντιμετωπιση εκείνου του προβληματος.
πλέον το ενυδρειο τρεχει περιπου ενα μηνα+1 βδομάδα!Πριν κατι μέρες μέτρησα τα νιτρωδη τα οποια πεσανε επιτελους στο 0(ηταν 5mg/l).Νιτρικά δεν μέτρησα ενώ η αμμωνία είναι στα φυσιολογικα επίπεδα!Τ φυτα είναι μια egeria , anoubia, valisneria τα οποία τα είχα απο το ατύχημα και τα άφησα μέσα.

Στο ενυδρείο υπάρχει μονο ενας rainbow shark o opoios είναι και απο την αρχή του στρωσίματος! Δεν έχω υπόστρωμα.έχω δυο υγρά της kent (μπλε και πρασινο)τα οποία δεν έχω χρισιμοποιήσει ακομα!Στα φυτά είχα βάλει κατι nutriball της denerle στη αρχή.

Το ph απο την βρυση μου είναι 7.5 αλλα απο τις μετρήσεις (με χρώματα) διαπίστωσα οτι έχει ανεβεί αρκετα!

Κάποια ιδέα για αυτό?τάμπλέτες διοξυδίου θα βοηθήσουν να πέσει??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries