Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 12-12-08, 22:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα βλεπεις το παραδοξο στα γραφομενα σου η μονο εγω εστιαζω εκει;
λες οτι θελουμε ατομα που να εχουν την φυσικη τους μορφη και να μην ειναι προιοντα επιλεκτικων αναπαραγωγων, μετα λες οτι ο σωστος εκτροφεας οφειλει να ταιζει σωστα και να αναπαραγει μονο τα καλυτερα

Η δευτερη προταση δεν αναιρει την πρωτη; Στην φυση τα ατομα που γεννιουνται δεν ειναι ολα τελεια, εχουν και φυσικες δυσμορφιες η αλλες διαφοροποιησεις (πχ αλφικα) καποια απο αυτα με βαρια προβληματα θα γινουν ευκολη λεια για τους θηρευτες τους καποια αλλα με ελαφρια προβληματακια ειναι πολυ πιθανον να καταφερουν να αναπαραχθουν και να μεταφερουν την αλιωση και στις επομενες γενιες (εαν μαλιστα πιστευεις και στην θεωρια της εξελιξης αυτο ειναι το βασικο συστατικο της ζωης για την ποικιλια που υπαρχει σημερα)
Κι ομως στη φυση οσα ατομα ειναι αλφικα, κουτσα στραβα ασθενικα κι αδυναμα, ειναι πολυ δυσκολο να αναπαραχθουν, ακομα κι αν φτασουν (πολυ σπανια) σε ηλικια αναπαραγωγης. Στη φυση μονο τα πιο δυνατα επιβιωνουν, και τα ακομα δυνατοτερα κατορθωνουν να τα "επιλεξουν" τα θηλυκα και να περασουν τα ισχυρα γονιδια στους απογονους.
Οσο για την θεωρια της εξελιξης, οι αλλαγες που γινονται σε ενα ειδος γινονται με βαση τον ανταγωνισμο για εκμεταλευση τροφης, περιοχων, και αμυνας απο θηρευτες, και οσο πιο πολυ εξειδικευεται σε αυτα ενα ειδος, τοσο αρχιζει να διαφοροποιειται απο ομοια του, μεχρι (αλλαζοντας μορφη και συνηθειες) να διαφοροποιηθει τοσο οσο να γινει διαφορετικο ειδος (συμφωνα με τα ανθρωπινα προτυπα). Τα γονιδια που περνανε και μεταφερουν αυτη τη διαφοροποιηση ειναι πολυ ισχυρα, και σε καμμια περιπτωση ενα αδυναμο δειγμα αυτου του ειδους δεν θα τα περναγε. Τα μονα ειδη που εχουν εκφυλιστει με αποτελεσμα ασθενικα δειγματα ειναι το ανθρωπινο , και αντιπροσωποι αλλων ειδων που εκτρεφει σε αιχμαλωσια ο ανθρωπος, εκτος κι αν τα εκτρεφει επιλεγοντας τα δυνατοτερα...οποτε οχι, η δευτερη προταση του Κωστα δεν αναιρει την πρωτη (ξεροντας οτι στην πρωτη εννοει επιλεκτικες αναπαραγωγες με κριτηριο τις ατελειες, κι οτι στη δευτερη εννοει επιλεγοντας αυτα που φερνουν οσο πιο κοντα γινεται στην αγρια μορφη, χρωμα και μεγεθος).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
Τολη δεν ειπα οτι δεν ισχυει οτι πολλοι χομπιστες εχουν διατηρησει εξαφανισμενα η προς εξαφανιση ειδη απλα αναφερα οτι ειναι εξαιρετικα πιθανο (δεν εχω στοιχεια) να εχουν εξαλειφθει αλλα ειδη απο το φυσικο περιβαλλον λογω μεγαλης ζητησης κλπ

Για εμενα το θεμα ειναι ανουσιο, δεν ψαχνω να βρω αγρια ειδη γιατι το θεωρω λαθος να συνεχιζουμε να περνουμε απο την φυση απο την στιγμη που υπαρχουν πλεον σχεδον τα παντα απο εκτροφεις (αλλα εγω παλι δεν ειμαι καν χομπυστας, κοκκινα και μπλε ψαρακια αγοραζω για να στολιζω το σαλονι μου ΑΧΑΧΑΧΑ)
Μιλωντας παντα για το γλυκο νερο, δεν εχουν πεσει στην αντιληψη μου περιπτωσεις που να κινδυνεψε καποιο ειδος ψαριου να εξαφανιστει επειδη αλιευτηκε για το χομπυ του ενυδρειου. Αντιθετα, η αλιεια αυτη ευνοει εναν ολοκληρο φτωχο κοσμο που ασχολειται με αυτην. Ως εκ τουτου, δεν θεωρω λαθος να συνεχιζουμε να παιρνουμε απο τη φυση, αρκει αυτο να γινεται με μετρο, και για τους λογους που ειπα στο προηγουμενο μου ποστ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries