Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 12-12-08, 14:20
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστεια αστεια εχεις δει ποτε χαλι απο cladofora; πανεμορφο σαν γρασιδακι. Ειναι ομως η χειροτερη αλγη, ο εφιαλτης του φυτεμενου. Εχουν ξηλωθει ενυδρεια εξαιτιας της..Είναι μια καταπληκτική άλγη ως χαλί αλλά η ύπαρξη της υποδηλώνει υπερπλήρωση φωσφώρου και γενικώς κακή ποιότητα νερού κολοβακτηρίδια (e coli). Συνήθως τη συναντάς σε λίμνες και ποτάμια που πετούν τα λύματα τους οι βιομηχανίες. Δύσκολα θα τη δεις μέσα σε ενυδρείο. Αν συμβεί κάτι τέτοιο σημαινει ότι έχεις κάτι ΠΟΛΥ κακό.

Εσυ πες ω μεγα Γκουρου των αλγεων. Πειραματιστηκες με αλγες, αν ναι με ποια ειδη και τι ακριβως εκανες. Συμπερασματα;
Δέχομαι τον χαρακτηρισμό γιατί ως γνωστό είμαι και μετριόφρων με όλα τα γνωστά είδη που απασχολούν κατά καιρους τα ενδυρεία μας. Θεωρώ τις άλγες μέρος του κλειστού συστήματος του ενδυρείο και τον καλύτερο τρόπο ελέγχου των παραμέτρων του νερού μας. Όλοι μας πανικοβαλόμαστε στην παρουσία τους και ψάχνουμε τρόπους να την ξεφορτωθούμε άμεσα, σπανίως ψάχνουμε την ποιότητα του νερού και το τι πάει στραβά σε αυτό, παρόλο που η πρώτη κουβέντα όλων μας είναι "δώσε μετρήσεις". Εκτός αυτού πολλές φορές οι άλγες είναι ένα καταπληκτικό συμπλήρωμα διατροφής για πολλά από τα ψάρια μας (ειδικά σε ενδυρεία με γόνους χαρακτηριστικό παράδειγμα το καλοκαίρι μάζεψα όλους τους γόνους των μονομάχων και τους πήρα μαζί μου στις διακοπές. όταν επέστρεψα μετά από 20 μέρες διαπίστωσα πως μου είχαν ξεφύγει 2 και είχαν παραμείνει στο ενυδρείο το οποίο ήταν τίγκα στην άλγη. Οι συγκεκριμένοι μονομάχοι ήταν 2.5 φορές μεγαλύτεροι από τους υπόλοιπους που τάιζα 3 φορές την ημέρα και τους άλλαζα νερό κάθε μέρα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ είδικά σε βιοτοπικό δίσκων προσπάθησα να έχω αλλά το ριμα΄δι το ph δεν τις άφηνε να αναπτυχθούν . Πιστεύω ότι δίνουν φυσικότητα αλλά και μειώνουν νιτρικά και φωσφωρικά
ή και το αντίστροφο
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 12-12-08 στις 14:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01629 seconds with 11 queries