Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #90  
Παλιά 11-12-08, 13:42
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Προσωπικά καταστάλαξα οτι πολλά φυτά ευνοούνται καλύτερα οταν το νερό βρίσκεται προς την οξινη πλευρά PH 6,8-6,6 και σε Gh κάτω του 7 (ολα αυτά προσωπική εκτίμηση) τα συμπεράσματα τα έβγαλα πειραματιζόμενος στο ενυδρείο μου και απο παρατηρήσεις ενυδρείων άλλων φιλων και για να γίνω πιο σαφης: οταν το PH μου το είχα στο 6,8 και το GH στο 8 η ανάπτυξη των φυτών ηταν καλή αλλά οχι οπως θα έπρεπε,(υπόψιν φωτισμος και λιπανση οπως και τώρα και το υπόστρωμα ηταν και αρκετα φρέσκο) ρίχνωντας το PH στο 6,6 και σήμερα στο 6,3 και to GH στο 3 και διατηρώντας ολες τις υπόλοιπες ρουτίνες ιδιες και απαράλλαχτες βλέπω μια τρομερη και υγιή ανάπτυξη των φυτών.Τωρα σε ενυδρεία φίλων τους έχω δώσει πάμπολλα κλαδέματα αλλά δεν μπορουν να τα διατηρήσουν υπάρχει και μπουκάλα με CO2 και λίπανση καθημερινη αλλά δεν ,το Pogostemon μένει στασιμο η χαλάει το ιδιο και η blyxa και oi Rotalla.Οταν ο φιλος μου έβαλε ΑΟ και εριξε το PH kai GH η διαφορα ηταν εντυπωσιακη ολα πηραν τα πάνω τους και περιμένει νεα κλαδέματα μου.Ολα τα παραπάνω αποτελουν προσωπικες εκτιμήσεις και οχι επιστημονικές αναλύσεις (ΠΑΝΟooo η Blyxa εγινε δάσος,οπότε μετά την Ζωοφιλία και αφου στησω το νέο ενυδρείοθα γίνει χαμός πρεπει ναναι καμμια χιλιάδα ρίζες )
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01388 seconds with 10 queries