Θέμα: Chameleon Shrimps
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 30-11-08, 21:34
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Οκ! Θα τα έχω υπόψη μου. Πάντως τις cherry (2) - πότε την μιά και πότε την άλλη τις βλέπω να κυκλοφορούν.
Μην φανταστείς ότι είναι και πολύ κοινωνικές - κρύβονται. Αλλά νομίζω ότι γενικά οι γαρίδες δεν είναι πολυ κοινωνικές.
Οι chameleon τρομάζουν πολύ και κρύβονται συνεχώς πίσω από ένα ξύλο που έχω μέσα.
Πάντως χθές το βράδυ, είδα το μοναδικό leopard cory λίγο περίεργο. Σήμερα το πρωί το είδα να έχει μετακινηθεί και καθόταν ακίνητο και πρίν από λίγο το βρήκα πεθαμενο. Σύμπτωση, πάντως νομίζω ότι τα συγκεκριμένα corydoras δεν χαίρουν και πολύ αντοχής. Αυτό πρέπει να το είχα κανένα οκτάμηνο.
Θα δώ τι θα κάνω. Θα δοκιμάσω ίσως και την παγίδα αλλά όντως οι
ουρές των χρυσόψαρων είναι fancy και ίσως θεωρηθούν "βορά" ?
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια και τις συμβουλές.
Θα σου πω την έκβαση των πραγμάτων...........
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα μια προειδοποιηση. Σου λεω ο.τι εχω διαβασει και δεν εχω προσωπικη εμπειρια πανω σ αυτες τις γαριδες οποτε δεν μπορω και να ειμαι σιγουρος.Εχω διαβασει λοιπον για γαριδες macrobranchius που εκαναν κουρελι την ουρα μονομαχου μεσα σε μια νυχτα. Αν λοιπον τα χρυσοψαρα σου ειναι fancy μηπως εχουν προβλημα;
Παγιδα φτιαχνεις με ενα αδειο μπουκαλι νερου. Το κοβεις στη μεση και βαζεις το πανω μερος αναποδα σαν χωνι μεσα στο κατω μερος. Βαζεις μια ταμπλετα τροφης μεσα και το βαζεις με 1-2 πετρες να βυθιστει στο σημειο που συχναζουν οι γαριδες. Μην ξεχασεις να κανεις τρυπες πολλες και μικρες για να μην πεθανουν απο ασφυξια αν τυχον και παγιδευτουν για πολλη ωρα μεσα.
Και άν μπούν και ψάρια μαζί με τις γαρίδες, τι γίνεται ????
Δεν τα καταδικάζω να φαγωθούν χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν ????
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Minakki : 30-11-08 στις 21:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries