Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 27-11-08, 12:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο είναι...Σπάνιο δεν είναι πάντως,καθόλου,το σπάνιο όπως είπε και ο delta66 είναι να έχει κάποιος ενυδρείο των διαστάσεων που απαιτεί για την ικανοποιητική του κράτηση ως ενήλικο ψάρι καθώς κανονικά φτάνει τουλάχιστον το 1,20μ,με πιο σωστό τελικό μέγεθος όμως το 1,60-1,80μ,σε καλές συνθήκες...Και εμένα μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχω προς το παρόν κατάλληλο ενυδρείο για ένα τέτοιο ψάρι

Όπως είπα και πριν,αν κρατηθεί σωστά,μεγαλώνει πολύ γρήγορα και θα ήταν 35-50εκ. από περίπου το 2ο χρόνο της ζωής του...Τώρα θα έπρεπε να είναι κανα μέτρο μήκος,ίσως παραπάνω...Δυστυχώς όμως,λόγω κακής κράτησης,αυτά τα ψάρια παθαίνουν πολλές φορές νανισμό καθώς για την ανάπτυξή τους απαιτούν πολύ καθαρό νερό...Αν κρατηθούν σε μικρό ενυδρείο για αυτά,το νερό βρωμίζει γρήγορα από τις μεγάλες ποσότητες φαγητού που τρώνε και είτε μαζεύεται πολύ υψηλή ποσότητα νιτρικών αμέσως,είτε και υπάρχει κάποια αμμωνία συνέχεια...Και τα 2,αναστέλλουν την ανάπτυξη και προκαλούν νανισμό σε αυτό το ψάρι...Αν στην συνέχεια του προσφερθούν καλές συνθήκες και πάλι,υπάρχει περίπτωση να αναπληρώσει σε μεγάλο βαθμό την χαμένη ανάπτυξη,μετά από μια περίοδο στασιμότητας,αλλά και πάλι θα μείνει λίγο μικρότερο...Μπορεί η πρόκληση νανισμού να σου φανεί π.χ. βολική,αλλά δεν είναι καθόλου...ένα τέτοιο ψαρι,αν δεν του προσφερθούν άμεσα σωστές συνθήκες κράτησης(αυτή τη στιγμή νομίζω πως οριακά τις έχει,οπότε λογικά θα αρχίσει και η ανάπτυξη...απλά δεν ξέρω πόσο καιρό είναι που έφυγε από το 100λιτρο και μπήκε στο 2μετρο...),θα πεθάνει πολύ πιο γρήγορα από το φυσιολογικό για το είδος του...
Η γέννησή του στην αιχμαλωσία δεν παίζει κανένα ρόλο,το μέγεθος που θα πρέπει να αποκτήσει για να είναι φυσιολογικό,καθορίζεται γενετικά...Οπότε,ναι,αν κρατηθεί σωστά και κατάλληλα από εδώ και πέρα,θα χρειαστεί δεξαμενή τουλάχιστον 4Χ2μέτρα,αν όχι,θα πεθάνει σε λίγα χρόνια ή και μήνες αν κάτι πάει στραβά νωρίτερα...

Υ.Γ.:Κανείς δεν θέλει να προσβάλει κανέναν εδώ Κώστα Απλώς προσπαθούμε να ενημερώσουμε σωστά και το μόνο που όλοι θέλουμε είναι να δούμε αυτό το πανέμορφο ψαράκι να ζει ευτυχισμένο για πολλά χρόνια
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01872 seconds with 11 queries