Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-11-08, 21:43
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ,

ναι έχω ακούσει ότι η λάβα δεν ενδύκνειται για τα corydoras και παρατηρώ εδώ και καιρό να δω αν παρουσιάσουν σημάδια τραυματισμού τα μουστάκια τους αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα και το χαλίκι είναι πολύ καλό υπόστρωμα, πάντως θα συνεχίσω την παρακολούθηση.

Στην αρχή έκανα αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 10% αλλά η αλήθεια είναι ότι λόγω φόρτου εργασίας το περιόρισα στη μία φορά το μήνα και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, σίγουρα όμως η συχνή αλλαγή νερού βοηθάει. Να σκεφτείται ότι όταν είχα ξεκινήσει το πρώτο μου ενυδρείο πριν από 25 χρόνια περίπου η λογική ήταν να μην αλλάζεις ποτέ το νερό! βέβαια πολλά άλλαξαν όλα αυτά τα χρόνια.

Μάλλον τις επόμενες μέρες θα χαρίσω τα ζωοτόκα μου και θα προσθέσω μερικά ακόμα corydoras και cardinal. Υπάρχει βέβαια και η επιλογή στο ενυδρειάκι που κάνω τώρα για γαρίδες να μεταφέρω τα corydoras, θα δούμε.

Τα τρίγωνα ενυδρεία κατά την γνώμη μου είναι πολύ όμορφα και λειτουργικά με πολύ χώρο κεντρικά ιδανικό για μεγάλα ψάρια, ελπίζω κάποια στιγμή να το γυρίσω σε δίσκους όπως είχα παλιά.

Επιπλέον σχόλια καλοδεχούμενα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φυτο στο κεντρο που δεν ξερεις το ειδος του ειναι Hygrophila siamensis.
Το συγκεκριμένο φυτό το έχουβν τσακίσει μάλλον τα σαλιγκάρια! όλα τα φύλλα του σχεδόν είναι δαγκωμένα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_Salonica : 23-11-08 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01478 seconds with 11 queries