Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 19-11-08, 21:50
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarevock Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως που δοκιμασα ακουα φορτε πανω σε λαβα αφριζε σα διαολος.
ΟΚ ευχαριστώ για την συμβουλή, θα την βγάλω και αυτή μπάς και δω φώς
-------------------------
Το πρόβλημα συνεχίζεται .....

Μπήκα εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm και η αλήθεια είναι ότι δεν τα κατάλαβα και όλα.

Συγκράτησα τα παρακάτω :

Πολλοί από εμάς θα έχουμε παρατηρήσει πως τα προτεινόμενα από τα Lfs προϊόντα που κατεβάζουν το pH δεν «δουλεύουν» στα ενυδρεία μας, ή «δουλεύουν» μόνο για μικρά διαστήματα. Χρησιμοποιούμε δηλαδή το προϊόν, κατεβάζουμε το pH και την αμέσως επομένη ημέρα, ή και γρηγορότερα, η τιμή του pH στο ενυδρείο μας έχει ξανανέβει. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι οι υψηλές συγκεντρώσεις αλάτων (σκληρότητα) οι οποίες έχουν την δυνατότητα να ανεβάζουν και να κρατούν το pH σε υψηλά επίσης επίπεδα. Αυτό το φαινόμενο είναι αυτό που ονομάζουμε buffer και η ικανότητα ενός νερού να κρατάει σταθερή τη χημεία του νερού ενός ενυδρείου λέγεται buffering capacity και είναι ανάλογη με αυτές τις συγκεντρώσεις.
καθώς επίσης και το ότι

στο μαλακό νερό μπορούμε ευκολότερα να κατεβάσουμε το pH

και το τελευταίο :

Ποτέ δεν θα πρέπει να ανεβάσουμε ή να κατεβάσουμε το pH του νερού χωρίς μία μερική αλλαγή νερού πριν.
Ποτέ δεν πρέπει να ανεβάζουμε ή αντίστοιχα να κατεβάζουμε την τιμή του pH σε ένα ενυδρείο που περιέχει ψάρια περισσότερο από 0,2 της μονάδας ανά εικοσιτετράωρο.

Εγώ χαμηλή σκληρότητα έχω, χαμηλό ΚΗ έχω. Το Ph γιατί δεν μπορώ να το κατεβάσω και να το κρατήσω χαμηλά ????

Ας βοηθήσει κάποιος


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη szcs : 19-11-08 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01788 seconds with 11 queries