Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 07-11-08, 11:06   #1
Σκαλάρι έπιασε πάτο
supertp
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
supertp 07-11-08, 11:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα.

Έχω ένα σκαλάρι εδώ και περίπου 1 χρόνο.

Το ενυδρείο μου είναι 20 λίτρα. Έχω μέσα πετρούλες, 1 ψεύτικο φυτό και ένα φίλτρο.

Επίσης ένα σαλιγκάρι και ένα μικρό καρχαρίνι (γλυκού νερού, δεν ξέρω πως λέγεται).

Το πρόβλημα είναι ότι το σκαλάρι σε κάποια φάση άρχισε να τη 'βρίσκει' με τις φυσαλίδες του φίλτρου και όλη την ώρα έβαζε τη μούρη του εκεί κοντά.

Εδώ και 3 βδομάδες περίπου πηγαίνει όλη την ώρα στον πάτο του ενυδρείου. Απλά αναπνέει χωρις να κουνάει πτερύγια κλπ, και που και που σηκώνεται και κολυμπάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ για καμια 20αρια δευτερόλεπτα, και μετά πάλι κάτω. Αν πάω να το πειράξω πετάγεται σαν τρελό, κολυμπάει κανονικά και μετά πάιλι στον πάτο.

Δοκίμασα αντιβίωση αλλά δε φαίνεται να έκανε τίποτα.
Τα σκαλάρια πόσο αντέχουν? Μήπως γέρασε...λέω γω τώρα. Any hint.

Και άσχετη ερώτηση. Έβαλα μέσα στο ενυδρείο τώρα πρόσφατα (μετά το πρόβλημα του σκαλαριού βέβαια) μερικά κοράλια, αφού πρώτα τα έβρασα. (αληθινά κοράλια θάλασσας).
Είναι κουταμάρα; Κάτι μου είπαν για ασβέστιο, PH κλπ. Είμαι άσχετος με το θέμα. Πρέπει να τα βγάλω; Το καρχαρίνι και το σαλιγκάρι, 2 βδομάδες μετά που τα έβαλα δείχνουν μια χαρά. Τί άλλο να προσέξω στο ενυδρείο?

Απλά που και που βάζω Sera Aquatan και Sera Nitrivic (?? έτσι το λένε), μετά από αλλαγές νερού (το 50% 1 φορά κάθε 1,5-2 μήνες ή 3 μέρες μετά από αντιβίωση ή μετά από καθαρισμό φίλτρου (1 φορά κάθε 20 μέρες).

Επίσης που και που τους δίνω και βιταμίνες. (πάλι της Sera).

Κάτι άλλο;
Εμφανίσεις: 2335
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 12 queries