Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 05-11-08, 12:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν, να ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ, για τις απαντήσεις!

Άφησα όλη τη νύχτα το moonlight ανοιχτό.. Ο μπαμπάς είναι συνέχεια πάνω από τα αυγά, τα οποία κατά καιρούς αερίζει.. Σηκωμένα πτερύγια, και έχει πάρει αυτό το απίθανο μπλε χρώμα, που πραγματικά είναι εντυπωσιακό.. Η μαμά κάνει βόλτες, εκεί γύρω, και που και που αναλαμβάνει αυτή τη φύλαξη.. Τάισα το πρωί, και ο αρσενικός ούτε που κουνήθηκε από τη θέση του.. Η θηλυκιά έφαγε κανονικά, και μετά πήρε για λίγο τη θέση του, κι άρχισε να ψάχνει κι αυτός για υπολείμματα τροφής (οπότε του έριξα κι εγώ λίγο ακόμη)..

Φαίνεται, όπως λέει και ο fishme, ότι η μείωση του pH και η αρτέμια, έκαναν αμέσως τη δουλεία τους..

Τα υπόλοιπα ξεμεινεμένα ψαράκια (εκ των οποίων τα ζωοτόκα θα φύγουν όταν βρω χρόνο για "ψάρεμα", πιθανότατα Σάββατο πρωί), δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα με τα αυγά.. Για την ώρα, τους καρδινάλιους δε θα τους απομακρύνω.. (μή σου πω ότι σκεφτόμουν να προσθέσω μερικούς ακόμη για να γίνει κοπαδάκι).. Προτιμάω να δώ τους γονείς να προστατεύουν τα μικρά, και ας μήν τα καταφέρουν, ας φαγωθεί ο γόνος, ή ας φάνε ξύλο οι καρδινάλιοι.. Προτιμάω δηλαδή να δω με τα μάτια μου αυτό που διαβάζω τόσον καιρό ως συμπεριφορά κιχλίδας παρά να κάνω το ενυδρείο μου μια απλή "γεννήστρα".. Φυσικά, βέβαια, αν δω προβλήματα, θα απομακρυνθούν κι αυτοί..
(άσχετο, αλλά καμιά ιδέα τι άλλο θα μπορούσα να βάλω?)

Για να απαντήσω και στις ερωτήσεις:
- Φωτογραφία θα ανεβάσω αργότερα (έχω δυο-τρεις, με το κινητό, αλλά δεν τις έχω περάσει ακόμη)..
- Σκληρότητες έχω ΚΗ=7 και GH=9-10 (το πλάνο ήταν με τις επόμενες αλλαγές νερού να κατέβω στα 6 και 9).. pH=6.8-6.9 (πρωί-βράδυ)
- Το CO2 είναι του aquaristic, μπουκάλα-μανόμετρα-κεραμικό διαχυτάκι της papillon, που τρέχει 24/7 με 40φυσ/λεπτό (έτσι, έχω περίπου 30ppm CO2)
- Όσο για την καθαρότητα, τα πήρα από το fish-only, είχε δίπλα και golden, και long-fin (και balloon έχω δει κατά καιρούς), και φαινόταν η διαφορά.. Με διαβεβαίωσε και ο ίδιος ότι είναι καθαρά, γερμανικής εκτροφής..

Το ευχάριστο τελικά, όπως γράφει και ο Tolis, είναι ότι όχι μόνο δεν είναι αρσενικό θηλυκό (αυτό νομίζω ότι κατάφερα να το ξεχωρίζω από τις πρώτες μέρες), αλλά έχουν σχηματίσει και ζευγάρι (που απ'ότι διαβάζω δε συμβαίνει πάντα)..

Επειδή δε μπορώ να βλέπω το ενυδρείο στα χάλια που είναι τώρα, θα προχωρήσω με τις αλλαγές στο aquascape, χωρίς να δίνω απόλυτη έμφαση στη γέννα (ούτε βέβαια και να την αμελήσω τελείως).. Νομίζω ότι είναι καλύτερα ένα σωστό πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, με τις κατάλληλες κρυψώνες κ.τ.λ... Να χαίρομαι κι εγώ να το βλέπω, στην τελική!

Ίσως η φύση κάνει το θαύμα της όπως λέει και ο Πάνος.. Ίσως, πρώτη γέννα, να μήν τα καταφέρουν ούτως ή άλλως, όπως λέει και ο fishme.. Εξ'άλλου, αφού είναι ζευγαράκι, η εμπειρία αυτή θα είναι χρήσιμη και γι'αυτό και για μένα, και την επόμενη φορά θα προσπαθήσω ακόμη περισσότερο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01741 seconds with 11 queries