Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 01-11-08, 20:10
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον blog , περιγράφει με ωραίο τρόπο και συγκεντρωμένα γνωστά πράγματα ώστε να γίνονται πιο εύκολα κατανοητά και δίνει ολοκληρωμένες στρατηγικές σωστής ανάπτυξης των φυτών.
Το σημείο όμως που κάνει λόγο για κάποιο "τροπισμό" του φυτού με ερέθισμα τα χαμηλά επίπεδα στο co2 και με αποτέλεσμα κίνηση σε σημείο που το co2 είναι περισσότερο , μου αφήνει ερωτηματικά .

Απο την φυσιολογία των φυτών γνωρίζω για φωτοτροπισμό , γαιωτροπισμό , νεύσεις , ναστίες κλπ. αλλά για "co2τροπισμό" δεν έχω ξανακούσει . Αλλά ακόμη και έτσι να ήταν δεν μπορεί να ακυρώνεται ο φωτοτροπισμός.
Η διαφορά δηλ. στην ανάπτυξη ενός καλοφωτισμένου cuba και ενός με λιγότερο σχετικά φωτισμό δεν θα είναι μόνο στην ταχύτητα αλλά και στην μορφολογία του , το καλοφωτισμένο θα είναι ριζωμένο κάτω και με ποιό πυκνό φύλλωμα από το λιγότερο φωτισμένο (με την προυπόθεση πάντα ότι το co2 δεν είναι περιοριστικός παράγοντας ανάπτυξης σε καμία από τις δύο περιπτώσεις).

Μήπως μου διαφεύγει κάτι από αυτά που γράφει ; έχει δει κανείς κάποια αναφορά ότι ισχύει κάτι τέτοιο ;

Διαβάστε κι αυτό : http://kpe-kastor.kas.sch.gr/leaf/texts/movement.htm
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01373 seconds with 11 queries