Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 14-10-08, 20:08
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Βασικά έχω διαβάσει αρκετά και συνεχώς ψάχνω τόσα ελληνικά όσο και αγγλόφωνα φόρουμ. Η σελίδα του Τσάμη έχει πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες και βασίζομαι αρκετά και σε αυτές.

Όσο και αν έψαξα όμως δεν βρήκα ξεκάθαρη άποψη για το πόσες πρέπει να είναι οι κόντρες, ποιές οι διαστάσεις τους και κυρίως που και πως πρέπει να τοποθετηθούν. Αν έχει κάποιος κάποιο διαφωτιστικό βιντεάκι ή σχήμα με κόντρες θα μου φανεί πολύ χρήσιμο..

Σε ενυδρεία cayman έχω παρατηρήσει ένα σύρμα που κρατάει κάθετα τα 2 μεγάλα τζάμια στο πάνω μέρος. Υπάρχει αυτό στο εμπόριο; Κάνει δουλειά;

Η παμπριζόκολλα κολλάει παρμπρίζ και δέχεται πολύ μεγάλες πιέσεις αν υπολογίσουμε ταχύτητα οχήματος, βάρος κρύσταλλου και δύναμη αέρα. Άρα τη θεωρώ πολύ καλή για την αρχική τοποθέτηση των τζαμιών. Τώρα, αφού στεγνώσει, σκέφτομαι να αφαιρέσω ό,τι περισέψει μέσα στο ενυδρείο, να αφήσω μόνο τις ενώσεις στις επαφές των τζαμιών και να ενισχύσω με διπλό πέρασμα σιλικόνης, ώστε να μην έχω πρόβλημα με την επαφή της κόλλας και του νερού. Η κόλλα δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό, κι αν γίνει αυτό σημαίνει ότι θα έχω διαρροή.

Τέλος έχει κανείς εμπειρία από ενίσχυση του ενυδρείου εξωτερικά με σιδερένια πλαίσια;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01577 seconds with 11 queries