Θέμα: θανατος....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 03-10-08, 12:55
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω απιθανο να μην χλωριονεται οποιοδηποτε δημοσιο δικτυο υδρευσης, εκτος αν προσπαθειτε να κολησετε χολερα. Οπως σου ειπαν, το χλωριονουν. Απο εκει και περα αρχιζει η παραπληροφορηση. Τι σημαινει λιγο ή πολυ ειναι πολυ σχετικό. Και ειναι επισης σχεδον σιγουρο οτι χρησιμοποιουν χλωραμινη και οχι χλωριο, οποτε οσο και αν το αφησεις δεν προκειται να αλλαξει τιποτε.
Παρολα αυτα, δεν ειναι αυτή η αιτια του αμεσου θανατου.
Θα συμφωνουσα οτι ειναι ασφυξια, αλλα και παλι με αναταραξη επιφανειας και μικρα ψαρια μου φαινεται δυσκολο.
Επισης αφου ο κουβας ηταν σκεπασμενος και σκοτεινος δυσκολο να τσακονονται ή να βλεπονται...

Ενα αλλο σεναριο ειναι αποτομη μεταβολη του ph/σκληροτητας. Ειπες οτι εβαλες νερο απο το ενυδρειο και συμπληρωσες ΚΑΙ απο τη βρυση. Θυμαμαι απο προηγουμενα ποστ οτι ειχες αναφερει οτι το νερό της βρυσης σου ειναι μαλακό.
Σε ενα κουβα το συμπληρωμα νερου ευκολα μπορει να ειναι και της ταξης του 50%. Ειναι γωστο οτι τα ψαρια αντεχουν πολυ δυσκολοτερα τη μειωση της σκληροτητας παρα την αυξηση της. Ειδικοτερα ψαρια απο μαλαουι/ταγκανικα κλπ που θελουν σκληρο νερο ουτως η αλλως ζοριζονται περισσοτερο. Και τα μικρα ψαρια ειναι πολυ πιο ευαλωττα σε τετοιες αλλαγες. Αν αποκλεισουμε την περιπτωση να ειχε κατι ο κουβας, ειναι το πιο πιθανο σεναριο.
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι εκεί μπορεί να οφείλεται.

Όσο για την λεκάνη, έχω κρατήσει για 3 μέρες 2 Ps Acei και 1 Labido σε δοχείο με διάμετρο 15 εκ (!!!!!!) και βάθος νερού περίπου 1 μέτρο. Ένας κυκλοφορητής και 2 διχτάκια τίγκα μακαρόνι χύμα μέσα στον κουβά.Με νερό ενυδρείου εννοείται. Δεν είχα βάλει ούτε πέτρες, ούτε κρυψώνες ούτε είποτα και τα ψάρια ήταν μια χαρά.
__________________


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02433 seconds with 10 queries