Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-10-08, 09:59
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Η εσωτερική πίεση της φιάλης κυμαίνεται συνήθως, από 50-80 bar ανάλογα με τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Δλδ, όσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ,τόσο υψηλότερη η πίεση στο εσωτερικό της φιάλης.

Εξωτερική, δλδ στο δεύτερο μανόμετρο (αν υπάρχει) που οδηγεί στην έξοδο του ρυθμιστή (regulator) και μικρο-ρυθμίζεται από τη βαλβίδα βελόνης (needle valve), η πίεση είναι από 1-4 bar (στη δική μου περίπτωση έχω πίεση ~1bar). Πάντως, σε καμμιά περίπτωση νομίζω ότι δε πρέπει να ξεπερνά τα 4-4,5 bar και αυτό γιατί μετά είναι δύσκολο να λειτουργήσει η ηλεκτρομαγνητική, η οποία λειτουργεί συνήθως σε χαμηλή πίεση και είναι και το ζητούμενο.
Αν ψάξεις τα χαρακτηριστικά των ηλεκτρομαγνητικών βαλβίδων θα καταλάβεις καλύτερα.

Τώρα, σχετικά με το ρακόρ που αναφέρεις, μπορώ να σου πώ μόνο ότι η διάμετρος του σωλήνα (ειδικού ανθεκτικού σε CO2 σωλήνα!!!) που συνδέει όλα τα επιμέρους κομμάτια ενός τυπικού συστήματος παροχής CO2, είναι 4/6mm.

Τέλος, είναι "σοφό" να χρησιμοποιήσεις μετά την ηλεκτρομαγνητική σου και μιά ανεπίστροφη βαλβίδα (check-valve), κατά πρότίμηση μπρούτζινη (brass), για την αποφυγή επιστροφής νερού στη φιάλη CO2 και τα εξαρτήματα, στη περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01390 seconds with 11 queries