Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 29-09-08, 00:42
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα από όσο έχω διαβάσει στο internet δεν είναι εύκολα. Ο διαχωρισμός στα νεαρά ψαράκια μάλλον είναι αδύνατος. Όταν ενηλικιωθούν ίσως μπορεί κάποιος να τα διαχωρίσει. Τα αρσενικά είναι λίγο μεγαλύτερα, πιο αδύνατα και πιο έντονα χρωματισμένα από τα θηλυκά. Βέβαια αυτό είναι πολύ σχετικό και ευκολα μπορεί κανεις να κάνει λάθος. Ιδίως στο ενυδρείο ενός petshop. Ίσως ο ασφαλέστερος τρόπος διαχωρισμού είναι το ουριαίο πτερύγιο. Η κορυφή του ουριαίου πτερυγίου εκτείνεται πολύ περισσότερο στα αρσενικά από ότι στα θηλυκά. Βέβαια ο καλύτερος τρόπος για να αποκτήσεις ζευγάρι είναι να πάρεις 4-5 νεάρα ψαράκια και να ξεχωρίσεις το ζευγάρι που τυχόν θα σχηματιστεί.
Επειδή και εγώ σκεφτομαι να πάρω μια τετράδα από αυτά τα ψαράκια για να κρατήσω ένα ζευγάρι μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ σε τι συνθήκες νερου τα κρατάς, με τί συγκάτοικους και πόσο τα αγόρασες;
Ευχαριστώ...
δεν ειναι ακριβα ψαρακια.5 ευρω το ενα τα πηρα εγω.τα εχω με νεον-αρλεκινους-χηρες τα οποια θα φυγουν οταν βρεθει καποιος να τα παρει κ θα μπουν οι καρδιναλιοι που ειναι ποιο κοντα στις συνθηκες νερου.οσον αφορα συνθηκες νερου χρησημοποιω 3/4 νερο οσμωσης.θελουν μαλακο νερακι.παντως ειναι ομορφα ψαρακια.ιδιαιτερα το κυριαρχο αρσενικο μου που εχει ξεθαρεψει εχει πεταξει χρωματα κ ειναι σκετη ομορφια!!!!αντε να του βρω κ γυναικα τωρα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 10 queries