Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-09-08, 11:17
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

η nannacara anomala εχει εντοπιστει στο συστημα του ποταμου essequibo http://outdoors.webshots.com/album/554730516DoJCXe

βεβαια ο βιοτοπος δεν ειναι αυτος των φωτογραφιων (λογικα) αφου σαν νανοκχλιδα ειναι πιο λογικο να κατοικει νερα του ποταμου που εισβαλουν στο δασος οπου το νερο ειναι αισθητα πιο αργοκινητο και πολλες φορες αποκοπτεται απο το υπολοιπο ποταμι ενω ο βυθος καλυπτεται απο φυλλα

για την σεξουαλικη τους ζωη ουτε και αυτες ξερουν τι θελουν
εχει παρατηρηθει το ζευγος να φυλαει και να μεγαλωνει τα αυγα χωρις καυγαδες ή να τα αναλαμβανει μονο ο ενας γονεας που συνηθως ειναι η θυληκη που σε πιο μικρα ενυδρεια μπορει και να σκοτωσει τον αρσενικο

να σου πω τωρα την δικη μου εμπειρια
πηρα απο τον μαριο - kanarini 6 ψαρια για να βγαλω καποιο ζευγαρι , τους εβαλα νερο απο αντιστροφη οσμωση λογω της σταθεροτητας των τιμων του και επειδη ξερω οτι δεν τις ενοχλει
τον βυθο τον καλυψα με φυλλα και εβαλα και μερικα ξυλα

μετα απο 4 ημερες ενας αρσενικος εμφανισε τα χρωματα του και επειδικνυοταν στις θυληκες .
οταν ειναι σε αναπαραγωγικη διαδικασια εχουν ενα υπεροχο και ασυνηθιστο πολυ γυαλιστερο πρασινο λαδι χρωμα με γαλαζιους και μωβ ιριδισμους και κοκκινο περιγραμμα στο ραχιαιο πτερυγιο .
το ψαρι μπορει να αλλαξει το χρωμα του απο πρασινο σε κιτρινο ή αδιαφορο γκρι λευκο σε κλασματα δευτερολεπτου

6 ημερες μετα την εισαγωγη τους μια θυληκη εμφανισε τα χαρακτηριστικα μαυρα σχεδια που τα θυληκα του ειδους εμφανιζουν οταν φυλουν αυγα ή γονο ευτυχως ομως ( αφου δεν εχω βρει καποιον να θελει τα αλλα 4 ψαρια ) τα μικρα φαγωθηκαν ολα απο τα αλλα ψαρια παρα το οτι η θηληκη τα προστατευε με περισια επιθετικοτητα

ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα ειδη που εχω κρατησει εχει ωραια χρωματα και σχημα και πολυ εντονο χαρακτηρα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries